Ordinační hodiny
Pondělí-pátek   8.00 - 12.00   13.00 - 20.00
Sobota   9.00 - 12.00
Neděle 18.00 - 19.00
Operační hodiny
Pondělí-pátek   8.00 - 12.00
POHOTOVOST NA TEL. 736 175 107

Novinky

Únor / březen : Očkování - lymská borelioza

Únor / březen : Očkování - lymská borelioza

Ačkoli za okny panuje stále ještě zima, mnozí se již zřejmě těší na teplejší roční období. S jarem však přichází nebezpečí nákazy některými bakteriálními onemocněními, která jsou přenositelná z krve sajících členovců. V našich podmínkách je tato problematika spojena nejčastěji s klíšťaty a nejvíce známým onemocněním tohoto typu je Lymská borelioza. Tou se může nakazit pes, kočka, ovce, koně, skot, ale i člověk. Jak lze onemocnění Lymskou boreliozou předcházet?

V čem je vlastně tento druh onemocnění tak nebezpečný?

Skryté nebezpečí spočívá v tom, že u zvířat se choroba projevuje velmi nespecifickými příznaky – kulhání, nechutenství, bolestivost a otoky kloubů, či horečka. Majitel často tyto malé změny chování bohužel ani nepostřehne. U některých jedinců se nemoc může projevovat i dramaticky, a to velmi vážnými neurologickými příznaky či selháním ledvin. Záludností je ta skutečnost, že klinické příznaky se mohou vyskytnou až za poměrně dlouhou dobu od nakažení, tzn. od přisátí klíštěte, a to v rozsahu i dvou až pěti měsíců. Majitel si v takovém případě většinou nedá zdravotní problémy s dřívějším napadením klíšťaty do vzájemné souvislosti. U koček probíhá choroba většinou bez znatelnějších příznaků.

 

Má-li majitel domácích miláčků podezření na onemocnění, lze nějakým způsobem zjistit, jsou-li jeho obavy na místě?

Při podezření na tuto chorobu je třeba vyšetřit krev (někdy i opakovaně), případně provést odběr mozkomíšního moku. K léčbě se po prokázání choroby používá dlouhodobá kůra specifických antibiotik.

 

Lze se nákaze nějak účinně bránit?

Spolehlivou ochranu zajišťuje psům pravidelná vakcinace. Ta se provádí v optimálním případě dvěma dávkami, nejlépe v měsících únoru a březnu (zhruba po třech týdnech). Poté pravidelnou každoroční revakcinací jednou dávkou. Tuto poměrně spolehlivou metodu lze použít pouze u psů, pro kočky nejsou tyto vakcíny bohužel registrovány.

 

Nemá vakcinace nějaké vedlejší účinky, které by měly negativní vliv na zdraví domácích miláčků?

Dnes již jsou na trhu kvalitní vakcíny, které jsou vakcinovanými jedinci velmi dobře snášeny a které lze bez obav použít i u velmi malých plemen psů. S vakcinací však mají lidé často spojenu jednu mylnou představu, že právě vakcinace má vliv na množství klíšťat, která se na zvíře přisají. Bohužel tomu tak není, vakcinace pouze minimalizuje riziko přenosu nákazy na jedince. Proto je velmi vhodné kombinovat vakcinaci proti borelioze a používání vhodných antiparazitárních přípravků proti vnějším cizopasníkům, které buďto úplně eliminují nebo výrazně sníží množství klíšťat, která psy napadnou.

 

Jsou v rámci České republiky oblasti, které jsou z pohledu nákazy velmi nebezpečné?

Vzhledem k tomu, že ohniska výskytu Lymské boreliozy se na území ČR každoročně rozšiřují, stává se prakticky jakákoliv oblast v republice rizikovou. Co se týká klíšťat, vyskytují se u nás v závislosti na klimatických podmínkách ve dvou populačních vlnách. První vlna v období duben až červen, druhá od konce srpna až do října. Vakcinace se proto doporučuje již v předjaří (únor – březen) tak, aby v období první vlny klíšťat již měl vakcinovaný jedinec v těle dostatečné množství protilátek.

 

Jsou s uvedeným druhem onemocnění spojena ještě i jiná rizika?

Poměrně velkým a často podceňovaným nebezpečím je přenos Lymské boreliozy na chovatele, který se snaží neodborně odstranit přisátá klíšťata ze svého psa či z kočky. Je třeba zdůraznit, že k odstraňování klíšťat nikdy nepoužíváme holé ruce, ale pouze speciální pinzetu na klíšťata, která zabrání přenosu nákazy a při správném použití minimalizuje riziko přetržení přisátého klíštěte.

Pokud se rozhodneme pro vakcinaci psa proti této závažné chorobě, je třeba provést aplikaci dvou dávek v rozmezí cca 3 týdnů a poté stačí každoroční revakcinace jednou dávkou.

Pro majitele, kteří se rozhodnou pro vakcinaci svého psa, nabízíme v měsíci únoru a březnu (s revakcinací do konce dubna), slevu na druhou dávku vakcíny ve výši 100,- Kč.