Ordinační hodiny
Pondělí-pátek   8.00 - 12.00   13.00 - 20.00
Sobota   9.00 - 12.00
Neděle 18.00 - 19.00
Operační hodiny
Pondělí-pátek   8.00 - 12.00
POHOTOVOST NA TEL. 736 175 107 DO 22:00

Krmiva

Artróza u psa a zdravý způsob terapie

 • Následky, prevence a terapie osteoartritis
 • Princip účinku kloubní diety Prescription Diet Canine j/d*

Artróza ( Osteoartritis, osteoartróza, OA ) je velmi častým , bolestivým a omezujícím stavem u zvířat i u jejich majitelů. Klinické změny, průběh onemocnění, stejně tak jako terapie je lidí a psů vysoce srovnatelná. Podle odhadů jen v USA je tímto onemocněním postiženo v průběhu života přes 20 milionů psů a 13 milionů koček, což odpovídá jednomu zvířeti ze čtyř nebo pěti. Téměř každý člověk zná někoho, kdo je postižen následky osteoartritis kyčlí. Ne jinak je tomu u psů.

Následky osteoartritis

Osteoartritis se běžně vyskytuje u starších zvířat a ve většině případů se prezentuje ve formě problémů s pohybem, jako jsou ztuhlost, kulhání a obtížné vstávání. Tyto příznaky se projeví většinou v období, kdy následuje zvýšená zátěž po klidové fázi.

 

Typickým příkladem je pondělní ranní ztuhlost, která následuje po neobvyklé tříhodinové procházce s pětiletým psem, který tráví většinu týdne tak, že pouze čeká na Váš příchod ze zaměstnání. Každému z majitelů se proto může stát, že klinické příznaky OA nerozpozná, nemusí se ani jednat o méně zkušeného chovatele. Záleží jen na dostupnosti psa ( chován doma nebo u rodičů ), Vaší profesionální vytíženosti, životním stylu, všímavosti a pozorovacích schopnostech. Stejně tak tuto skutečnost ovlivňuje i povaha psa.

 

Naskýtá se příklad, kdy při stejném postižení obou loketních kloubů pes neodlehčuje ani jednu z končetin a nemusíte tak rozpoznat příznaky ztuhlosti ani mírné bolestivosti. Je nutné si také uvědomit, že u psů s OA, založené na vývojových změnách ( dysplazie kyčlí nebo loktů ), se mohou první příznaky objevit až ve věku tří let, přestože proces OA začal již o rok dříve. Častou změnou, které si jako majitel všimnete snadno, je změna v chování zvířete ( odlišnost od očekávaného normálního chování u zdravého psa ). Pes je v takovém případě méně ochotný nebo vyžaduje méně pohybu. V mnohých případech však zaznamenání těchto prvních příznaků tak snadné není, protože je vnímáme ve spojitosti se stárnutím psa a se zvýšením jeho tělesné hmotnosti, které často považujeme za normální. Dalším příznakem, kterého si lze všimnou dobře, bývá neschopnost chůze po schodech a neschopnost naskočit do auta.

 

Ztuhlost, kulhání a změny v chování často vedou k narušení Vašeho vztahu se psem. Může se stát, že přestanete mít v oblibě časté a dlouhé procházky a hru se svým psem. V dnešní terminologii pro označení vztahů je tento stav označován jako “méně kvalitní“ čas strávený se zvířetem. Dochází při něm ke zjevnému narušení svazku mezi majitelem a psem, což může v krajním případě vést ke kompenzačnímu chování ze strany majitele, jako je např. podávání většího množství krmiva nebo pamlsků zvířeti. Tím začíná bludný kruh, pes je nadbytečně přikrmován, čímž dochází k nadváze, která ještě zhoršuje stav a příznaky OA.

 

Prevence osteoartritis

Nejdůležitějšími faktory prevence OA je:

 • kontrola tělesné hmotnosti
 • kontrolovaný příjem vápníku v období rychlého růstu štěněte

 

Optimální tělesná hmotnost

Na riziko rozvoje OA má tělesná hmotnost významný vliv. To je velmi důležité pro prevenci. Během Vaší první návštěvy se štěnětem v ordinaci by Vás měl veterinář kromě všeobecného vyšetření, odčervení a vakcinace poučit o významu rychlosti růstu a udržení podílu svaloviny u rostoucího štěněte. Pro nezkušené majitele je vhodné přistoupit na návrh pravidelných kontrol v ordinaci během prvního a kritického roku života psa. Mnoho majitelů nemá jasnou představu o optimální tělesné kondici svého rostoucího štěněte, a obraz štěňat, se kterými se kolem sebe setkávají, bývá často postižen určitým stupněm nadváhy a nevhodné rychlosti růstu.

 

Výživa a příjem vápníku

Dalším důležitým faktorem, který má vliv na vývoj kloubů, je celkový denní příjem vápníku v období rychlého růstu štěněte. Nyní je již známou skutečností, že příjem velkého množství vápníku ( přesahující množství potřebné pro normální pevnost kostí ) během prvních šesti měsíců života zvyšuje frekvenci a závažnost onemocnění kloubů. Snížení denního příjmu vápníku u rychle rostoucích štěňat velkých a obřích plemen a poskytnutí speciální stravy s relativně nízkým obsahem vápníku ( ve vztahu k energii ) minimalizuje rozvoj onemocnění kloubů.

 

Nutnosti zkrmování speciálního a kvalitního krmiva uzpůsobeného potřebám rychle rostoucích štěňat by si měl být vědom každý majitel štěněte velkého nebo obřího plemene, a to již před pořízením štěněte. Dodržením těchto zásad je podpořena i prevence OA.

 

Terapie osteoartritis

V případech, kdy majitel psa nedbá výše uvedených zásad prevence OA, nebo pokud je pes zatížen těžkou vývojovou vadou pohybového aparátu, je nutné dříve nebo později problém pohybového aparátu psa korigovat.

 

S ohledem na přirozenou ireverzibilitu OA ( nezvratnost onemocnění ) by měly být dva hlavní cíle terapie zmírnění příznaků a kontrola progrese onemocnění.

 

V závislosti na specifičnosti případů zahrnuje terapie a management OA:

 • chirurgii,
 • změnu životního stylu ( včetně chování a cvičení ),
 • výživu,
 • medikaci.

 

OA je bolestivé a oslabující onemocnění, které závažně ovlivňuje pohodu samotného pacienta a i pohodu ve vztahu majitele k pacientovi. Onemocnění není léčitelné a proto si musí majitel postiženého psa uvědomovat rozhodující vlivu optimálního managementu pro zpomalení progrese onemocnění.

 

Zdravý způsob terapie osteoartritis

Zdravější klouby, šťastnější pes – učiňte první krok ke zlepšení pohyblivosti a zvýšení kvality života Vašeho psa - promluvte si o osteoartritis s veterinářem. Zjistěte, jak lze kombinací individuálně sestaveného programu managementu kloubů a nové diety Hill's­ Prescription Diet­ Canine j/d™ zlepšit pohyblivost psa, zejména vstávání z klidové polohy, chůzi a běh.

 

Prescription Diet* Canine j/d* je klinicky testovaná vyvážená kompletní dieta za účelem zdravé terapie osteoartritis u psů.

 

Dieta Prescription Diet* Canine j/d* obsahuje:

 • Vysoce kvalitní olej z mořských ryb, který je zdrojem velkého množství omega-3 mastné kyseliny EPA ( eikosapentaenová kyselina ),
 • Antioxidační formuli s vitamínem E, vitamínem C, selenem a beta-karotenem, která má za úkol stimulovat imunitní systém.

 

Je to dieta, kterou bude Váš pes milovat

Ve srovnání s léčivy má dieta Canine j/d* přednost v podobě vysoké chutnosti, psi se na dietu budou těšit. Dieta je k dispozici v granulátu i konzervě a představuje kompletní a vyváženou výživu s výbornou chutností.

 

Menší závislost na léčivech:

 • V případě lehčích forem onemocnění dieta oddaluje nutnost použití medikace,
 • Výrazně snižuje potřebnou dávku protizánětlivých léčiv,
 • Bezpečnější než dlouhodobá medikace ( vedlejší účinky medikace ),
 • Jednodušší a cenově výhodnější než denní podávání tablet a kapslí.

 

 

 

Pokud u psa zaznamenáte jeden z následujících příznaků, měli byste se u veterináře informovat o možnostech komplexního managementu osteoartritis:

 • Ztuhlost a problémy při vstávání z klidové polohy,
 • Snížená ochota ke hře,
 • Problémy s chůzí po schodech nebo při nastupování do auta,
 • Opožďování při procházce,
 • Kulhání nebo neobvyklý způsob chůze.

 

Princip účinku kloubní diety PRESCRIPTION DIET* Canine j/d*

Zpomaluje progresi osteoartritis

Chrupavka chrání kost a v kloubech plní funkci „tlumiče“. Osteoartritis se vyznačuje kontinuální enzymatickou degradací ( poškozením ) chrupavky a to i v případě, kdy jsou psům podávána léčiva proti zánětu a bolestem.

 

Dieta Canine j/d* je schopna takovému poškození zabránit:

 • Obsahuje vysokou koncentraci omega-3 mastné kyseliny EPA ( eikosapentaenová kyselina ), která blokuje geny odpovědné za produkci proteolytických enzymů narušujících kloubní chrupavku,
 • Kontrolovaný obsah energie zabraňuje zvyšování tělesné hmotnosti psů, čímž zabraňuje dalšímu dodatečnému zatěžování kloubů.

 

 

Zmírňuje příznaky osteoartritis

 • Vysoká koncentrace Omega-3 mastných kyselin zmírňuje zánět v okolí kloubu,
 • Omega-3 mastná kyselina z mořských ryb EPA potlačuje i zánět hluboko v kloubu.

 

 

Klouby se zmírněnými příznaky osteoartritis umožňují pravidelný kontrolovaný pohyb psů, který je důležitou součástí managementu osteoartritis a dobrého zdravotního stavu kloubů.

 

Majitelé psů zaznamenali výrazné zlepšení následujících klinických příznaků:

 • Vstávání z klidové pozice
 • Běh
 • Hra
 • Chůze

© 2005 Hill´s Pet Nutrition Inc. * Ochranné známky jsou ve vlastnictví společnosti Hill´s Pet Nutrition. Publikování nebo další šíření obsahu je bez písemného souhlasu společnosti Hill´s Pet Nutrition zakázáno.