Ordinační hodiny
Pondělí-pátek
8.00 - 10.00   15.00 - 19.00
POHOTOVOST TEL. 736 175 107
Kontakt
Telefon: 483 034 488
E-mail: pavlovice@veterina-liberec.cz

Adresa:
Generála Svobody 84/26
460 14 Liberec 13

Novinky

Grilovací jehla

Grilovací jehla

Léto je nejen období dovolených a koupání, ale také čas zahradních posezení a večerních grilování. Co všechno se může u takového grilování přihodit by mohl vyprávět hlavní protagonista tohoto příběhu. Náš hrdina se jmenuje James Bond, tedy ve skutečnosti pouze Bond. Je to 3 měsíční štěně zlatého retrívra. A jak je u štěňat zvykem, je to velmi zvídavé štěně. Zvídavost štěňata řeší tím, že věci očuchávají a také ochutnávají. A náš hrdina Bond se rozhodl, že prozkoumá tu voňavou klobásku, co si páníček jednoho letního večera ugriloval… až doposud to je běžný příběh mnoha štěňat a mnoha zahradních grilovaček. Úskalí našeho příběhu spočívá v tom, že Bondova klobáska byla prošpikována kovovou grilovací jehlou, která skončila spolu s klobásou v Bondově žaludku. Poté co z talířku páníčkovi zmizela klobása a kovová jehla nikde nebyla, páníček doslova obrátil naruby celou zahradu a dům, ale jehlu nikde nenašel. Vše pak následovalo v rychlém sledu, telefonát na naši kliniku, příjezd na kliniku a rentgenový snímek, který  potvrdil obavy majitele. Rozhodli jsme se provést endoskopické vynětí jehly ze žaludku tak abychom se pokud možno vyhnuli chirurgickému zákroku a následné rekonvalescenci. Po nezbytné přípravě pacienta se nám podařilo jehlu śpěšně ze žaludku vyjmout za pomoci flexibilního endoskopu a po chvilce, kdy byl Bond probuzen a patřičně medikován, byl propuštěn zpět domů ke svým majitelům. Tento příběh je drobným varováním všem majitelům zvídavých a zvědavých mazlíčků, co vše se může v krátké době přihodit. Ne vždy takovýto příběh musí mít tak šťastný konec jako tomu bylo u našeho hrdiny Bonda.

   

Novinky z veterinárního zákona

Novinky z veterinárního zákona

V nedávné době byla schválena novela veterinárního zákona. Jednou z jejích novinek, která se týká široké veřejnosti, je i to, že od roku 2020 každý pes, který bude předveden k veterinárnímu lékaři na povinné očkování proti vzteklině, bude muset být čipován. 

Čipování je úkon jednorázový, kdy se do podkoží pejska jehlou vpraví čip o velikosti rýžového zrna.  Čip je pak jedinečným a nezaměnitelným identifikačním znakem pro daného jedince po celý jeho život.  Výhodou je, že číslo čipu lze pak zaregistrovat do databáze a pokud by se náhodou pejsek ztratil, lze pak snadněji dohledat majitele. Čtečkou čipů totiž disponuje téměř každé veterinární pracoviště či útulek.

Registrů čipů je několik, výhodou však je, že vše lze provádět on-line.  V následujících odkazech je všech šest registrů čipů:     https://www.narodniregistr.cz/

                                                               https://www.backhome.cz/

                                                               http://www.identifikace.cz/

                                                               https://www.czpetnet.cz/

                                                               http://www.iftaregistr.cz/

                                                               http://www.cmku.cz/cz/cipy-a-tetovaci-cisla

Malé shrnutí závěrem, aneb co nás čeká od roku 2020 :

·         Chovatel je povinen zajistit, aby psi byli platně očkováni proti vzteklině

·         Očkování psa proti vzteklině je platné pouze tehdy, je-li pes nezaměnitelně identifikován

·         Chovatel zvířete je povinen zajistit, aby identifikační číslo psa bylo zaznamenáno v dokladu o očkování psa

Laparoskopické operace

Laparoskopické operace

Cestování se zvířaty do zahraničí

Cestování se zvířaty do zahraničí

Nový typ viru moru králíků

Nový typ viru moru králíků

Máme vlastní laboratoř

Máme vlastní laboratoř

Špendlík v žaludku

Špendlík v žaludku

Osina v slzném kanálku psa

Osina v slzném kanálku psa