Ordinační hodiny
Pondělí-pátek   8.00 - 12.00   13.00 - 20.00
Sobota   9.00 - 12.00
Neděle 18.00 - 19.00
Operační hodiny
Pondělí-pátek   8.00 - 12.00
POHOTOVOST NA TEL. 736 175 107 DO 22:00

Téma měsíce

Duben-květen: Vnější paraziti - nejen o blechách a klíšťatech

S příchodem teplého počasí se postupně hlásí jaro a po dlouhé době nás opět začíná hřát i sluníčko. S dlouho očekávaným teplem se však kromě zeleně začnou probouzet také nepříjemní paraziti. Z těch nejčastějších, kteří trápí psy, kočky, ale i jejich majitele nejvíce, patří blechy, klíšťata, původci svrabu, obtížný létající hmyz a demodikóza.

Blecha

Nejčastější vnější parazit, zejména venku žijících psů a koček. Nebezpečí blech spočívá v tom, že mohou přenášet vývojová stadia různých vnitřních parazitů, případně způsobovat kožní alergické reakce po pokousání blechami. Mohou také parazitovat u lidí (není pravda, že psí blechy na člověka nejdou). Pro boj s blechami se doporučuje používat různé prostředky:

  • Obojky - některé z nich fungují velmi dobře; je třeba vybrat kvalitní výrobek a zaměřit se na dobu účinnosti. Kvalitní obojky dnes mají účinnost i 8 měsíců a i když je pořizovací cena vyšší, je to nejlevnější metoda jak Vašeho mazlíčka ochránit (cena v přepočtu na měsíc účinku). Bohužel se u nich objevují na trhu padělky z Asie - kupujte tedy pouze tam, kde je zaručena originalita výrobku a máte možnost bez problémů obojek eventuelně reklamovat
  • Tablety - pravidelným podáváním tablet lze eliminovat výskyt blech. Zejména v poslední době je na trhu velké množství tablet jak pouze proti blechám, tak proti blechám a klíšťatům a dokonce i proti blechám, klíšťatům a demodikoze. Jedná se o stle populárnější metodu boje s parazity. Účinek tablet může být na měsíc či tři měsíce.
  • Spray - účinné, někdy problematická aplikace (zvuk rozprašovače plaší zvířata - mohou se bát), nebezpečí olízání a otravy po aplikaci. Poměrně nebezpečné zejména u koček.
  • Pudr - nevhodné, nutná častá pravidelná aplikace (2 – 3krát týdně), nebezpečí olízání a otravy
  • Pipety k nakapání na kůži - vhodný přípravek, snadná a rychlá aplikace, dlouhodobý účinek (1 - 3 měsíce dle přípravku), bezpečnost pro zvíře (nehrozí olízání), funguje současně i na další parazity (klíšťata, svrab, škrkavky, srdeční červy). U některých přípravků se v současnosti již vyskytuje rezistence. Ale zejména u koček velmi oblíbená aplikační forma (zejména přípravky kombinované proti vnějším a vnitřním parazitům

 

Klíšťata

Klíšťata mohou přenášet mj. Lymeskou boreliózu, je proto vhodné kombinovat přípravky proti klíšťatům a vakcinaci proti Lymeské borelióze (zejména u zvířat pohybujících se více v přírodě). Doporučujeme používat tyto prostředky (u uvedených stejná charakteristika jako u blech):

  • Obojky
  • Tablety
  • Pipety k nakapání na kůži

 

Svrab

Častý problém zejména u polodivoce žijících koček, ale vyskytuje se i u psů. Příznakem svrabu u koček je větší množství černého mazu v uších, svědivost kolem uší, vypadaná srst u uší. U psů je příznakem výskyt svědivých míst bez srsti, zejména v oblasti břicha, hrudníku, loktů a kolen.

 

V případě podezření na tyto parazity je nutno vždy vyhledat veterinárního lékaře !

 

Jako preventivní prostředek je možno používat pipety na kůži, které současně fungují i jako odčervení a prostředek proti blechám či některé tablety.

 

Obtížný hmyz

Je problémem zejména u krátkosrstých plemen psů. Dají se používat repelenty pro zvířata (ne pro lidi !), a to buď ve formě roztoku na celý povrch zvířete, nebo ve formě pipety na kůži (současně i na klíšťata a blechy).

 

Demodikóza

Specifické onemocnění štěňat, hlavně krátkosrstých plemen. Většinou se projevuje jako vylysané místo na hlavě štěněte a postupně se rozšiřuje. Při podezření na tento problém je nutno vyhledat co nejdříve veterinárního lékaře.