Co by pejsek a kočička rozhodně jíst neměli!

V průběhu snídaně, oběda či večeře nebo i během nevyzpytatelného mlsání často podlehneme smutným očím našich domácích mazlíčků a nabídneme jim nějakou byť drobnou část našeho přídělu či kousek sladkosti. Neškodíme jim tím však?

Čokoláda a čokoládové produkty

Toxické sloučeniny v čokoládě jsou theobromin a kofein. Jejich koncentrace v čokoládě stoupá podle jejího druhu od čokolády na vaření (nejvyšší koncentrace), hořká čokoláda, sladká tmavá až mléčná čokoláda (nejnižší).

Dávka, kterou nepřežije až polovina intoxikovaných psů, je 50 gramů na 1–4 kg hmotnosti psa!

Klinické příznaky otravy čokoládou nastupují 6–12 hodin po příjmu. Otrava se projevuje nadměrným pitím, zvýšenou aktivitou, zvracením, průjmem, nadměrným močením, třesem, zvýšenou tělesnou teplotou, zrychleným dýcháním, vše přechází do záchvatů a křečí. V těžkých případech upadá zvíře do komatu a umírá.


Hrozinky a vinné hrozny

Příčina toxicity není přesně známa. Nadměrný příjem, obzvláště sušených hrozinek (pro psa i jeden sáček), může způsobit akutní selhání ledvin.

Intoxikace a její následky se projeví do 72 hodin, max. 5 dnů.
Příznaky jsou zvracení a průjem. V následujících hodinách se vyvíjí nechutenství, letargie, bolestivost břicha, slabost, dehydratace, žíznivost a třes. V kritických případech pes umírá na selhání ledvin.

Makadamské ořechy

U lidí nejsou známy případy otravy. Pes je jediným druhem, u kterého byly příznaky popsány. Otrava nemá doposud popsaný smrtelný průběh a mechanismus toxicity není znám.
Příznaky se projevují po příjmu zhruba 2,5 g ořechů na 1 kg váhy psa. Otrava se projevuje do 12 hodin po příjmu oříšků svalovou slabostí, depresí, zvracením, špatnou koordinací pánevních končetin, třesem. Klinické příznaky zpravidla odezní po 12 až 48 hodinách

Avokádo

Určité druhy avokáda (nejčastěji guatemalské druhy) obsahují toxickou látku persin. K otravě zvířat dochází pozřením vlastního ovoce, stopek, semen, nebo listů (nejtoxičtější část rostliny).

Příznaky otravy přicházejí 24–48 hodin po příjmu. Persin způsobuje poškození srdeční svaloviny, která se projeví letargií, dušností, otokem podkoží, fialovými sliznicemi, kašlem, odmítáním pohybu, úhynem zvířete.
U laktujících zvířat jsou popsány i záněty mléčné žlázy.


Kynuté (např. chlebové) těsto

Mnoho psů ochotně přijímá syrové kynoucí těsto. Větší množství nese riziko jak mechanické, tak biochemické.
Teplé prostředí žaludku napomáhá kvasnému procesu a objem těsta se může mnohonásobně zvětšit. Rizikem této dilatace žaludku je jeho přetočení. Tato torze žaludku v častých případech končí smrtí zvířete.
Při kvasných procesech v žaludku vzniká i alkohol, který se velice rychle vstřebává do krve s následnými příznaky intoxikace alkoholem. Bohužel u zvířat enzym štěpící alkohol není přítomen, takže i malé množství může způsobit smrt.


Intoxikace mykotoxiny

Kontaminace krmiva plísněmi je častá, neboť jsou vhodnými substráty pro jejich růst a produkci mykotoxinů. Jejich zdrojem mohou být i zaplísněné mléčné výrobky, oříšky, skladované zrniny, plesnivé těstoviny atd.

Mykotoxiny přijaté potravou v malém množství mohou vyvolat svalový třes, který přetrvává několik hodin nebo i dní. Větší množství pak vyvolává třes, který přechází až v záchvaty a může končit úhynem.

Ostatní nevhodné potraviny

Vedle uvedených potravin není vhodné dávat psům a kočkám česnek nebo cibuli, syrová vejce. S opatrností mléko a ovoce.

Česnek a cibule obsahují sloučeniny síry, které narušují buněčnou stěnu červených krvinek. Dochází ke zvracení, průjmu, chudokrevnosti a hubnutí. Omezení příjmu zajistí rychlé zotavení.

Syrová vejce obsahují v bílku bílkovinu avidin, který s biotinem tvoří neúčinný komplex, který má za následek avitaminózu biotinem. Je lepší podávat samotný žloutek.

Mléko. Organismus dospělých psů a koček není vybaven na příjem mléka a reaguje průjmem. Také tvaroh není pro psy vhodný – obsahuje vysoké množství fosforu.

Ovoce není také v mnoha případech vhodné, pozornost je třeba věnovat především meruňkám, broskvím, třešním, především s ohledem na skutečnost, že s dužninou jsou ochotně přijímány i pecky.


Ne vždy příjem nevhodné potravy končí onemocněním případně úhynem. Některých potravin by pes musel přijmout opravdu hodně. Neznamená to však, že u menších a nebo citlivějších jedinců nemůže dojít k vyvolání onemocnění po několika soustech!!!

U nás zaplatíte i platební kartou.