Paraziti

Mezi nejčastější parazity, kteří trápí psi a kočky (a jejich majitele), patří :

 • blechy
 • klíšťata
 • původci svrabu
 • obtížný létající hmyz
 • demodikóza

Blecha

Nejčastější vnější parazit, zejména venku žijících psů a koček. Nebezpečí blech spočívá v tom, že mohou přenášet vývojová stadia různých vnitřních parazitů, případně způsobovat kožní alergické reakce po pokousání blechami. Mohou také parazitovat u lidí (není pravda, že psí blechy na člověka nejdou). Pro boj s blechami se doporučuje používat různé prostředky:

 • Obojky – u některých jedinců fungují dobře; jsou však velmi nevhodné u koček a u psů volně se pohybujících v terénu (nebezpečí strhnutí obojku v křoví či uvíznutí za obojek). U psů, zejména u „vodních živlů“ je použití obojků velmi problematické – značně se zkracuje doba účinnosti
 • Tablety – pravidelným podáváním tablet lze eliminovat výskyt blech. Jedná se o variantu poměrně velmi finančně náročnou, funguje pouze proti blechám
 • Spray – účinné, někdy problematická aplikace (zvuk rozprašovače plaší zvířata – mohou se bát), nebezpečí olízání a otravy po aplikaci. Poměrně nebezpečné zejména u koček.
 • Pudr – nevhodné, nutná častá pravidelná aplikace (2 – 3krát týdně), nebezpečí olízání a otravy
 • Pipety k nakapání na kůži – nejvhodnější přípravek, snadná a rychlá aplikace, dlouhodobý účinek (1 – 3 měsíce dle přípravku), bezpečnost pro zvíře (nehrozí olízání), funguje současně i na další parazity (klíšťata, svrab, škrkavky, srdeční červy)

Klíšťata

Klíšťata mohou přenášet Lymeskou boreliózu, je proto vhodné kombinovat přípravky proti klíšťatům a vakcinaci proti Lymeské borelióze (zejména u zvířat pohybujících se více v přírodě). Doporučujeme používat tyto prostředky (u uvedených stejná charakteristika jako u blech):

 • Obojky
 • Spray
 • Pipety k nakapání na kůži 

Svrab

Častý problém zejména u polodivoce žijících koček, ale vyskytuje se i u psů. Příznakem svrabu u koček je větší množství černého mazu v uších, svědivost kolem uší, vypadaná srst u uší. U psů je příznakem výskyt svědivých míst bez srsti, zejména v oblasti břicha, hrudníku, loktů a kolen. 

V případě podezření na tyto parazity je nutno vždy vyhledat veterinárního lékaře ! 

Jako preventivní prostředek je možno používat pipety na kůži, které současně fungují i jako odčervení a prostředek proti blechám. Obtížný hmyz

Je problémem zejména u krátkosrstých plemen psů. Dají se používat repelenty pro zvířata (ne pro lidi !), a to buď ve formě roztoku na celý povrch zvířete, nebo ve formě pipety na kůži (současně i na klíšťata a blechy). Demodikóza

Specifické onemocnění štěňat, hlavně krátkosrstých plemen. Většinou se projevuje jako vylysané místo na hlavě štěněte a postupně se rozšiřuje. Při podezření na tento problém je nutno vyhledat co nejdříve veterinárního lékaře

Vnější paraziti psů a koček

S nastupujícím jarem se opět dostává do popředí otázka vnějších parazitů domácích miláčků – zejména problém s blechami a klíšťaty. 

S jakými vnějšími parazity se nejčastěji potýkáte u Vašich zvířecích pacientů? 

Nejčastější vnější parazit, zejména venku žijících psů a koček je blecha. Nebezpečí blech spočívá v tom, že mohou přenášet vývojová stadia různých vnitřních parazitů, případně způsobovat kožní alergické reakce po pokousání blechami. Mohou také parazitovat u lidí (není pravda, že psí blechy na člověka nejdou).


Jaké prostředky doporučujete používat v boji proti blechám? OBOJKY – u některých jedinců fungují dobře; jsou však velmi nevhodné u koček a u psů volně se pohybujících v terénu (nebezpečí strhnutí obojku v křoví či uvíznutí za obojek). U psů, zejména u „vodních živlů“ je použití obojků velmi problematické – značně se zkracuje doba účinnosti 

TABLETY – pravidelným podáváním tablet lze eliminovat výskyt blech. Jedná se o variantu poměrně velmi finančně ná-ročnou, funguje pouze proti blechám 

SPRAY – účinné, někdy problematická aplikace (zvuk rozprašovače plaší zvířata – mohou se bát), nebezpečí olízání a otravy po aplikaci. Poměrně nebezpečné je jeho použití zejména u koček. 

PUDR – nevhodné, nutná častá pravidelná aplikace (2 – 3krát týdně), nebezpečí olízání a otravy 

PIPETY K NAKAPÁNÍ NA KŮŽI – nejvhodnější přípravek, snadná a rychlá aplikace, dlouhodobý účinek (1 – 3 měsíce dle přípravku), bezpečnost pro zvíře (nehrozí olízání), funguje současně i na další parazity (klíšťata, svrab, škrkavky, srdeční červy)


Jaké nemoci na domácí zvířata přenášejí klíšťata? Klíšťata mohou přenášet Lymeskou boreliózu, je proto vhodné kombinovat přípravky proti klíšťatům a vakcinaci proti Lymské borelióze (zejména u zvířat pohybujících se více v přírodě). Doporučujeme používat tyto prostředky (u uvedených stejná charakteristika jako u blech): 

 • obojky
 • spray
 • pipety k nakapání na kůži


Jak rozpoznáme, že je naše zvíře nakaženo svrabem? Svrab je častým problémem zejména u polodivoce žijících koček, ale vyskytuje se i u psů. Příznakem svrabu u koček je větší množství černého mazu v uších, svědivost kolem uší, vypadaná srst u uší. U psů je příznakem výskyt svědivých míst bez srsti, zejména v oblasti břicha, hrudníku, loktů a kolen. Jako preventivní prostředek je možno používat pipety na kůži, které současně fungují i jako odčervení a prostředek proti blechám. 

V případě podezření na tyto parazity je nutno vždy vyhledat veterinárního lékaře!


Mohu použít repetent proti obtížnému hmyzu také na ochranu svého psa? Obtížný hmyz je problémem zejména u krátkosrstých plemen psů. Dají se pou-žívat pouze repelenty pro zvířata (ne pro lidi!), a to buď ve formě roztoku na celý povrch zvířete, nebo ve formě pipety na kůži (současně i na klíšťata a blechy). 


Co je to demodikóza? Demodikóza je specifické onemocnění štěňat, hlavně krátkosrstých plemen. Většinou se projevuje jako vylysané místo na hlavě štěněte a postupně se rozšiřuje. 

Při podezření na tento problém je nutno vyhledat co nejdříve veterinárního lékaře.

U nás zaplatíte i platební kartou.