Průvodce č. 1 : KRYTÍ

  • Jak zjistím ideální čas na krytí?

Potřebujete znát co nepřesněji dobu vhodnou pro oplodnění? Cestujete s fenkou daleko na krytí? Pro tyto případy jsou tu dvě metody – Vaginální cytologie a Stanovení hladiny progesteronu.Vaginální cytologie:Jedná se o jednoduchou a bezbolestnou metodu. Náš lékař fence provede stěr přímo z pochvy, obarví ho a pod mikroskopem posoudí. Na základě tohoto vyšetření jsme Vám schopni cca do 45 minut sdělit, v jaké fázi cyklu se vaše fenka nachází a kdy lze očekávat vhodnou dobu na krytí. Bohužel není tato metoda tak přesná jako stanovení progesteronu.Stanovení hladiny progesteronu:Progesteron je pohlavní hormon, jehož hladina se během cyklu feny mění. Na základě vyšetření lze pak velmi přesně určit fázi cyklu. Pro stanovení je nutný vzorek krve, který odebereme z předni nohy feny. Pokud na odběr příjdete v ranních hodinách, jsme Vám schopni v brzkých odpoledních hodinách předat výsledek i s instrukcemi, za jak dlouho bude fena připravena na krytí. Toto vyšetření je k nezaplacení u fenek s problémovým cyklem, protože zjistíme, zda-li fenka vůbec hára/harala nebo nikoliv. Na odběr doporučujeme se předem objednat po telefonu. Toto vyšetření je možné pouze v pracovních dnech.

  • Je možné nechat vyšetřit plodnost psa?

Pokud máte pochybnosti o plodnosti svého psa(opakované neúspěšné krytí, prodělaná nemoc apod.) je možné u nás na klinice nechat vyšetřit sperma. Vzorek spermatu nám můžete donést ( čertsvý, zchlazený) nebo lze vzorek odebrat přímo na klinice. Posoudíme počet, vzhled, motilitu a další parametry, ze kterých vyhodnotíme plodnost psa.

  • Dělá se u psů umělé oplodnění?

Umělá inseminace:V krajních případech u nás na klinice provádíme umělou inseminaci. Celý proces spočívá v odebrání spermatu od psa, jeho vyšetření a poté následuje inseminace fenky. Inseminace probíhá přes pochvu fenky a je pro ní bezbolestná. V tomto případě je velmi vhodné a doporučitelné nechat u fenky stanovit hladinu progesteronu, čímž se výrazně zvyšuje úspěšnost celé procedůry. Celá proces trvá 30-60min a doporučujeme předchozí objednání a domluvu podrobností po telefonu.V příštím Průvodci pokročíme – tématem bude Březost. Dozvíte se možnosti, jak zjistit, zda-li je fenka březí, kolik štěnat bude rodit a proč je to důležité. Věnovat se budeme také méně veselému tématu a sice nechtěné krytí a březost, co v této situaci máte za možnosti a jak ji můžeme spolu s námi vyřešit.

U nás zaplatíte i platební kartou.