Každý, kdo měl někdy doma byť jen morče nebo křečka, dobře ví, co to obnáší. Krmení je to nejmenší. Udržování čistoty v kleci hlodavce nebo v kočičím záchodu, to je oč tu běží. To prostě neošidíte, pokud se nechcete spokojit s nepříjemným odérem.
S kočkou není problém
„Kočku máme čtrnáct let, je čistotná, potřebu vykonává do svého kočičího záchodu, s boudičkou a volně zavěšenými dvířky, umístěného na toaletě. To je fajn, protože ne každá kočka se naučí chodit do uzavřeného záchodu. Používáme hrudkující stelivo, kterých vám ve zverimexu nabídnou hned několik, od různých výrobců. Z vlastní zkušenosti ale vím, že každý si musí vyzkoušet sám, co jeho kočce i jemu bude nejlépe vyhovovat,“ řekla nám majitelka starší kočky.
S kočkou by tedy neměl být žádný problém. „Je to o pravidelném čištění. Když přijedeme z víkendu a naše kočka byla sama doma, je vyklizení jejího záchodu většinou to první, co uděláme,“ pokračuje majitelka. „Kdy ale byl kočičí záchod v bytě opravdu cítit, tak v době dovolených. To jsme kromě naší hlídali ještě kočku mamince a kocoura sestře. Bylo potřeba opravdu několikrát denně dohlížet na to, aby byl záchod pokud možno neustále čistý, jinak o sobě dával dost vědět.“
Ve zverimexu nám kočičích steliv opravdu předvedli celou řadu a také nechtěli žádné preferovat. Ta nejlevnější prý nejsou právě kvalitní, nehrudkují a hodně práší, což znamená, že se při každém zahrabání rozptyluje jemný prach do vzduchu a dráždí čich i oči. Ta dražší už jsou kvalitnější, nepráší a dobře hrudkují. Což znamená, že do sebe vsáknou moč a vytvoří hrudku. Tu, stejně jako pevnou stolici, pak snadno seberete speciální dírkovanou lopatkou a vyhodíte.
Pokud ale měli vybrat jedno nejoblíbenější, shodli se ve třech obchodech na křemičitém silikagelu v podobě bílých, průsvitných kuliček nebo jakési drtě, které neobsahují prach. Navíc neulpívají na tlapkách či na srsti zvířat a tekutiny absorbují okamžitě. Zhruba 4 l balení přijde na stovku a vydrží měsíc, odstraňujete pouze tuhé exkrementy.
Existují i další přípravky, které by vám měly v boji proti zápachu pomoci. V každém zverimexu vám nabídnou něco jiného, většinou ale od zahraničních firem. Jsou to různé granule nebo prášky, které se přimíchají do steliva a mají nepříjemný pach pohlcovat. Zkušenosti jsou ale velmi individuální. V žádném případě tyto přípravky nenahradí časté odstraňování pevných výkalů, případně hrudek steliva, nasáklého močí.
I více koček se dá zvládnout
Ať už chcete mít doma víc než jednu kočku proto, aby jim nebylo smutno nebo si nějakou odnesete po každé návštěvě útulku, případně jste chovatelé, musíte už se jim přizpůsobit víc. „Kocourky musíte dát včas vykastrovat, jinak se zápachu vyhnete jen těžko. Vyzkoušet můžete různé zápach eliminující spreje, ale základem je maximálně doma větrat zasíťovanými okny. Abyste neohrozili kočky, že otevřenými okny vypadnou.“ radí dlouholetá zkušená chovatelka.
„Pro více koček se mi osvědčilo používat stelivo s vůní, prostě když se do něj kočka vyčůrá, tak zavoní. Sice za něj utratím snad více než za žrádlo, 10 kg přijde na necelých 200 korun, ale svůj účel plní. Důležité je, dát steliva do kočičího záchodu raději víc než méně, aby moč moc neprotekla až na dno. Pak páchne. Zatímco dáte-li steliva víc, ještě před protečením vytvoří hrudku a vyhodí se,“ dostává se nám další praktické rady.
Hlodavci vás naučí čistotě
Většinou lidé mají představu, že s kočkou je více práce než s jakýmkoliv hlodavcem. Vždyť takový džungarský křečík, zlatý křeček, morče, myška nebo potkan přece nemohou být tak nároční. „Měli jsme postupně doma všechno. Morčata, křečky, činčilu i králíka,“ řekla nám paní středního věku, která má dnes doma raději už jen kočku. „U všech těchto hlodavců platí že nesmrdí, pokud jim klec či akvárium vyklízíte co nejčastěji. A pro mě je v porovnání s tím péče o kočku procházka růžovou zahradou.“
Manipulace s hoblinami či jinou podobnou podestýlkou a senem na krmení opravdu bývá v bytě docela problém. Jednak práší, jednak ulpívají na zvířecí srsti pokaždé, když je berete z pelíšku. Hobliny vám proto ve zverimexu doporučí ze všeho nejméně. Vhodnější je třeba kukuřičná drť nebo lisovaný dřevěný granulát, které lépe vsakují moč a pohlcují pachy.
„Protože hlodavci většinou chodí na záchod do jednoho kouta, osvědčilo se podsypat jim tento roh klece nebo akvária stelivem učeným do kočičích záchodů. Lépe pohlcují moč i pach a když vytvoří hrudky, lze je z pelíšku odebrat a nahradit stelivem čistým,“ poradili nám správnou chovatelskou vychytávku v jednom z oslovených zverimexů.
Pohlcovače nebo překrývače pachů?Lidskou snahu o překrytí zápachu pomocí parfémů známe už z dávné historie, ale ani dnes nejsou výjimkou chovatelé, kteří se snaží přebít nepříjemný zápach parfémem. Snaha je to celkem marná, kombinace umělé, byť libé vůně nefunguje. Pohlcení pachu vypadá na první pohled jako mnohem rozumnější varianta, ale jednoduché to není. Zahraniční firmy podobné přípravky nabízejí už dávno, jsou ale poměrně drahé a mají úzce specifikované možnosti použití. Jiný je určen pro eliminaci zápachu steliva, jiný pro případy, že vám kocour potřísní oděv či koberec apod. Z české nabídky se na našem trhu zhruba pře pěti lety objevil ve formě spreje jak Likvidátor zápachu z křečků a morčat, tak Likvidátor zápachu z kočičích toalet. „Jsou to ekologické prostředky obsahující přírodní enzymy, které efektivně odstraní nejen zápach ze zvířecích výkalů a moče, ale třeba i z rozkládající se potravy,“ řekla majitelka výrobní firmy Šárka Sudová. „Je možné je použít přímo k postřiku podestýlky hlodavců nebo steliva v kočičím záchodu, likvidují ale jakýkoliv zápach organického původu. Například mléko rozlité na koberci, kocouří značky nebo zvratky na čalounění v autě, pokud je hned odstraníte jen s pomocí čisté vody bez saponátů a pak nastříkáte na inkriminované místo nastříkáte sprej s enzymy. Skvrn se bát nemusíte, ani na oblečení. Mám vyzkoušeno, že do dvaceti čtyř hodin by po zápachu nemělo být ani památky,“ slibuje Sudová. Skoro to vypadá, že by tento sprej měl být povinným vybavením každé domácnosti. A naši výrobci jdou ještě dál. Před dvěma lety se na trhu objevil i Laparen, polymer v podobě jemného prášku, původně vyvinutý pro pohlcování cigaretového kouře. Ukázalo se, že dobře pohlcuje veškeré nepříjemné pachy, mimo jiné z rozkládající se moči domácích mazlíků, psích pelíšků či nového nábytku. Stačí trochu bílého prášku nasypat na talířek a umístit někam z dosahu, ale co nejblíže zdroji zápachu. „Mezi naše spokojené zákazníky patří chovatelé, kteří odchovávají štěňata a potřebují eliminovat zápach, který s sebou jejich výchova nese. Volala nám i paní, majitelka starého psa, kterému byl hodně cítit pelíšek, že se jí přípravek také osvědčil. Dokonce se nám ozval i jeden astmatik, že ho přestal vzduch v bytě dráždit a mohl omezit podávání léků,“ vypočítává pozitivní zkušenosti svých zákazníků JUDr. Kubánek. A dodává: „Zkušenosti samozřejmě budou velmi individuální. Hodně záleží také na tom, co člověk očekává. Průběžné udržování čistoty ničím nenahradíte, ale lze jí ještě pomoci.“ Prostě pro lenochy ještě žádný přípravek ještě nevymysleli. Zvíře musíte přijmout se vším, co k němu patří. A hygiena je základ. |
Autor: Martina Čermáková