Listopad: Vánoční výzdoba, cukroví a jiné pochutiny

Blíží se doba Vánoc, svátků klidu a míru, a vstup do nového roku, o kterém všichni doufáme, že bude o něco veselejší, než byl ten předchozí a že nám svítá na lepší časy. Avšak na naše zvířecí miláčky může toto období působit trochu jinak. Spousta shonu v domácnosti při pečení cukroví, vánoční výzdoba a v neposlední řadě burácení rachejtlí a petard nejen na silvestra, ale i okolo Štědrého dne. Z toho důvodu jsme si pro Vás připravili pár rad, jak zabezpečit zdraví Vašich čtyřnohých mazlíčků.

VÁNOČNÍ VÝZDOBA, CUKROVÍ A JINÉ POCHUTINY

PRYŠEC PŘEKRÁSNÝ aneb v hlavní roli VÁNOČNÍ HVĚZDA

Vánoční hvězda je ozdobou skoro každé domácnosti ve vánočním čase, avšak pro naše chlupaté kamarády může představovat velkou hrozbu. Tato rostlina pod názvem pryšec překrásný (Euphorbia pulcherrima) obsahuje šťávu, bílý latex, který po poškození listů/stonků vytéká a může podráždit kůži, sliznici dutiny ústní a trávicí trakt. Můžou se vyskytnout tyto projevy: kašel, dušení, salivace a dávení, při podráždění sliznice žaludku a střev může následovat zvracení, střevní kolika a průjem. Dokonce při podráždění očí latexem může nastat přechodná slepota. (Obecně si dávejte pozor na pokojové rostliny, převážná většina pokojových rostlin je pro psy a kočky toxická!)

JMELÍ BÍLÉ

Jmelí zavěšené pod stropem bývá také často symbolem Vánoc. Bohužel i to může způsobit psům a kočkám po pozření trávicí obtíže. Obsahuje totiž viskotoxiny, které můžou při pozření podráždit žaludek a střeva a z toho důvodu mohou být projevy této intoxikace zvýšené slinění, zvracení nebo průjem. Naštěstí sušením se jeho toxicita snižuje, až zcela vytrácí a ani usušené pozlacené jmelí by nemělo být tolik toxické, protože pozlacení se provádí bronzí zlatou, která je netoxická.

ČESNEK a CIBULE

Ani česnek či cibule by neměla být opomenuta, protože ač pro člověka toxická není, u psa a kočky může vyvolat problémy s červenými krvinkami. Ani vařením nebo sušením se toxická látka nesnižuje a proto by je neměli přijímat v žádném množství. Po vstřebání v trávicím traktu do oběhu jsou tyto toxiny schopny napadnout stěnu červené krvinky a způsobit tak její rozpad. Při vstřebání větší dávky těchto toxinů může dojít k rozpadu většího množství červených krvinek a způsobit tak anémii. A protože nám červené krvinky přenáší kyslík, tak při jejich nedostatku může dojít k snížení kyslíku v těle a tím tak docházet ke tkáňovému dušení. Příznaky se často můžou projevit až po několika dnech či týdnech, při požití většího množství i do jednoho dne. Klinickým projevem bývá zrychlené dýchání, zvýšená tepová frekvence, apatie, bolest břicha a průjem. V ojedinělých případech dochází až k úhynu, který nastane v důsledku neokysličení důležitých orgánů.

HROZINKY a HROZNOVÉ VÍNO

I když pejskům a občas i kočičkám toto ovoce velmi chutná pro jeho sladkou chuť, měli bychom omezit jeho podávání na nulu. Stejně jako cibule či česnek člověku neublíží, chlupáčům jejich podáváním můžete zadělat na velký problém. Mechanismus působení zatím nebyl zcela jasně určen, avšak víme, že podáváním tohoto ovoce způsobujeme podráždění trávicího systému, které může přejít až do akutního selhání ledvin. Do dvou hodin od podání lze pozorovat zvracení, po 5-6 hodinách průjem, bolest břicha, křeče, apatii a zvýšený příjem vody, za 24 hodin či po několika dnech může dojít k selhání ledvin.

METYLXANTINY aneb pozor na cukroví s kávou či čokoládou/kakaem

Kdo by si rád nedal kakaové vosí hnízdo nebo kakaové pracny či ořechy máčené v čokoládě? Tak přesně tohle je cukroví, které člověku neuškodí, ale pro psa či kočku může mít smrtící následky.

Metylxantiny  jsou toxiny, které jsou obsaženy hlavně v rostlinách jako je – cesmína paraguayská, paulinie, kávovník, čajovník, kola a kakaovník. Jsou trávicím traktem rychle vstřebávány, jejich přeměna probíhá v játrech a jsou poměrně brzy transportovány do mozku, popř. přes placentu k plodu. Vylučování jejich metabolitů probíhá převážně přes ledviny, ale můžou se dostat i do mléka. U psa je 60-89% teobrominu vylučováno močí.

Klinické příznaky při otravě kofeinem či teobrominem: zvracení, neklid, hyperaktivita, zrychlené dýchání a zvýšená srdeční frekvenci, svalový třes, křeče, zmodrání sliznic, srdeční arytmie, zvýšené močení, zvýšená teplota, může se vyskytnout i krev v moči, svalová slabost, dehydratace

Je důležité mít na paměti, že každá čokoláda obsahuje různé množství kofeinu a teobrominu – záleží na podílu kakaa v dané čokoládě/cukroví.

Čisté kakao z kvalitních kakaových bobů obsahuje kolem 30 mg teobrominu na 1 g kakaa. Kvalitní, neslazená tmavá čokoláda 16 mg/g, slazená tmavá čokoláda obsahuje kolem 8 mg/g, mléčná čokoláda asi 3 mg/g. Bílá čokoláda v podstatě není čokoláda, ale je víc složena z tuku, takže obsahuje minimální množství metylxantinů.
Některé psy může usmrtit už 80 mg/kg živé hmotnosti teobrominu. Lehkou otravu způsobí už 20 mg/kg teobrominu (pro představu 10 g mléčné čokolády pro kilového pejska a tabulka mléčné čokolády pro desetikilového). U koček a králíků to mohou být ještě menší dávky!
Pro malého psa o váze 1 kg může být tedy smrtelnou dávkou už kolem 10 g (1-2 čtverečky) kvalitní tmavé čokolády a cca 62 g mléčné čokolády (2/3 tabulky).

Obecně lze říci, že čím větší pes, tím je menší riziko, že mu pozření výrobku s kakaem/čokoládou způsobí zdravotní potíže. Ovšem je třeba mít se na pozoru, protože větší pes toho může pro svoji velikost sníst objemově víc a může být problém na to tata.

První pomocí při pozření čokolády/cukroví s kakaem je vyvolání zvracení, v domácím prostředí se to obvykle provádí pomocí peroxidu vodíku (4% koncentrace), který podáte psovi do tlamy a to ho přinutí vyprázdnit obsah žaludku a následně podáte živočišné uhlí v dávce 1-4g/kg živé hmotnosti zvířete.
Zvracení byste měli vyvolat do 2 hodin po pozření, poté již evakuace obsahu žaludku nemá smysl, protože většina teobrominu/kofeinu již bude vstřebaná. Pokud se již projevily první příznaky otravy, zvracení již nevyvoláváme!

MAKADAMOVÉ OŘECHY

Mechanismus účinku zatím není zcela znám a nebyla zaznamenána smrtelná otrava těmito ořechy, avšak již při pozření 2,5g/kg živé hmotnosti psa byly popsány klinické příznaky jako je svalová slabost, deprese, zvracení, špatná koordinace, třes. Příznaky se většinou objeví do 12 hodin po pozření a odezní po 12 až 48 hodinách.

AVOKÁDO
Určité druhy avokáda (nejčastěji guatemalské druhy) obsahují toxickou látku persin. K otravě zvířat dochází pozřením vlastního ovoce, stopek, semen, nebo listů (nejtoxičtější část rostliny).

Příznaky otravy přicházejí 24–48 hodin po příjmu. Persin způsobuje poškození srdeční svaloviny, která se projeví letargií, dušností, otokem podkoží, fialovými sliznicemi, kašlem, odmítáním pohybu, úhynem zvířete. U laktujících zvířat jsou popsány i záněty mléčné žlázy.

KYNUTÉ TĚSTO

Mnoho psů ochotně přijímá syrové kynoucí těsto. Větší množství pozřeného kynutého těsta nese riziko jak mechanické (kynutí), tak biochemické (kvašení).
Teplé prostředí žaludku napomáhá kvasnému procesu a objem těsta se může mnohonásobně zvětšit kvůli působení kvasnic. Dojde ke zvětšení objemu žaludku (dilatace) a rizikem této dilatace žaludku je jeho přetočení při nevhodném pohybu. Tato torze žaludku v častých případech končí smrtí zvířete.
Při kvasných procesech v žaludku vzniká i etanol, který se velice rychle vstřebává do krve s následnými příznaky intoxikace alkoholem. Bohužel u zvířat enzym štěpící alkohol není přítomen, takže i malé množství může způsobit smrt.

V případě pozření většího množství těsta zvířetem je třeba kontaktovat svého veterinárního lékaře a domluvit se s ním na dalším postupu dle rozvíjejících se klinických příznaků – zvětšení dutiny břišní, plynatost, bolestivost břicha, dávení či zvracení / malátnost, zpomalené reakce, špatná koordinace, zvracení, močová inkontinence, snížení tělesné teploty. Může dojít i k celkovému ochrnutí končetin, poruchám dechu, kómatu a zástavě srdce.

V případě že došlo k pozření těsta, doporučujeme nechat psa vyzvracet obsah žaludku (viz. Otrava čokoládou), abychom eliminovali problém hned na začátku a nemuseli potom řešit komplikace s tím spojené.

Nejideálnější je ale hlídat si kynuté těsto před nenechavými psími čumáčky a předejít tak podobným komplikacím.

XYLITOL alias březový cukr

V dnešní době fitness receptů a jiného vnímání lidské postavy je IN sladit náhradními sladidly. Mezi ty patří v současné době například březový cukr (xylitol). Pro naše chlupaté miláčky může mít však nedozírné následky, protože xylitol oproti klasickému cukru výrazně zvyšuje vyplavování inzulinu a tím snižuje hladinu krevního cukru u zvířete. Může dojít ke snížení krevního cukru až pod únosnou mez a může dojit ke smrti zvířete. Účinky se mohou projevit již do 30 minut od požití cukroví s tímto náhradním sladidlem. Projevuje se akutní slabost, ztráta koordinace a křeče, někdy je také doprovázená zvracením. Do 15–20 minut může pes upadnout do kómatu, v závislosti na množství požité látky může dojít k selhání jater. Pokud se pes otráví xylitolem, je mu jako lék většinou podána dextróza, která opět umožní regulovat hladinu cukru v krvi. (Otravy erythritolem nebyly prozatím příliš zaznamenány, avšak jeho podávání zvířatům rozhodně nedoporučujeme.)

Velmi opatrní byste měli být také na to, co dáváte Vašim miláčkům na přilepšenou v období svátků. Rozhodně byste je neměli krmit jídlem „od stolu“, které je solené či kořeněné, neměli byste podávat vařené kosti, ryby či jiné potraviny, na které není Vaše zvíře zvyklé a mohlo by mu způsobit trávicí potíže. Zvláštní pozor si také dávejte na ozdoby na stromečku, hlavně pokud jsou na stromeček připevněny kovovým háčkem, aby nedošlo k pozření a netrávili jste poté tyto svátky klidu na klinice strachem o Vašeho parťáka.

…existuje ještě více potravin či látek, které můžou u psů, koček a jiných našich zvířecích parťáků způsobit otravu, ale o tom zase jindy…

U nás zaplatíte i platební kartou.