Leden: Uši, drápky, žlázky

Mezi nejběžnější úkony spojené s péčí o domácí zvířata patří bezpochyby:

  • Uši
  • Drápky
  • Anální žlázky

UŠI

Jedná se o nejčastější problém zejména u zvířat s převislými boltci, ale problémy se vyskytují u všech plemen. Preventivní čištění uší je nutno provádět v intervalu po 10 – 14 dnech speciálním roztokem, který rozpouští ušní maz, dezinfikuje povrch sliznice zvukovodu a zklidňuje celé ucho. 

Manipulaci s uchem a čištění uší Vám předvedeme již při jedné z prvních návštěv s vaším miláčkem na naší klinice. 

Máte-li pocit, že ucho je nepříjemně cítit, pes či kočka klepe hlavou, tře si ucho o podložku, chodí s hlavou k jedné straně, něco z ucha vytéká apod., je nutné co nejdříve vyhledat veterinárního lékaře a nečekat, zda se stav upraví sám. Před odborným vyšetřením na veterinární klinice nic do ucha nekapejte !!!  DRÁPKY

Problém drápků je velmi individuální. Existují jedinci, u nichž není třeba drápky upravovat za celý jejich život. Jsou naopak jedinci, u nichž růst drápků probíhá velmi rychle a je třeba je pravidelně ošetřovat. Většina psů a koček má na předních končetinách po pěti prstech a na zadních končetinách po čtyřech prstech. Existují však i plemena se sedmi i více prsty na jedné končetině. Délku drápů pravidelně kontrolujeme při každé návštěvě u nás, ale je možné, že bude třeba provést ošetření drápků i v mezidobí. Proto je důležité, aby majitel občas věnoval pozornost délce a tvaru všech drápů svého zvířete, a v případě potřeby se dostavil k úpravě tohoto problému. Pokud jste zkušení chovatelé, máte potřebné vybavení (speciální kleště na drápy) a dostatečně poslušné zvíře, můžete drápky zkracovat sami. Máte samozřejmě kdykoliv možnost navštívit naši kliniku a nechat tento zákrok na našich odbornících. ŽLÁZKY

Psi a kočky mají v okolí řitního otvoru umístěny dvě mazové žlázy – anální žlázy. Tyto žlázy obsahují sekret, který se za normálních okolností samovolně vylučuje při kálení zvířete. U velkého počtu zejména psů dochází k poruše vylučování sekretu ze žlázek a ty se pak přeplní a může v nich vzniknout zánět. 

Přeplnění se projevuje u zvířat „sáňkováním“ – zvíře dře konečník o podlahu, nohy má natažené dopředu ( tento projev není příznakem „začervení“, jak je mezi chovateli milně zakořeněno!). 

Pokud bychom tento stav podcenili, neprovedli vyprázdnění ucpaných žlázek, došlo by k zánětu žlázek a k jejich abscedaci – tzn. prasknutí žlázky a odtoku sekretu přes otvor v kůži. Tento stav je pak nutno dlouhodobě léčit. 

Proto je lepší pravidelně provádět vyprazdňování obsahu žlázek buď doma, nebo při návštěvě v ordinaci. Preventivní odstranění sekretu je vždy lepší nežli následné léčení zanedbaného zánětu či abscesu análních žlázek.

U nás zaplatíte i platební kartou.