Únor: Zubní kámen

S problematikou zubního kamene se trápí převážně majitelé malých plemen psů (yorkšíři, čivavy, pudli, jezevčíci atd.), ale není výjimkou ani u velkých plemen. Tvorba zubního kamene závisí na složení slin, krmení a v neposlední řadě na péči o zuby. 

Jako první se začne na povrchu zubu tvořit nenápadný zubní plak, do kterého se později ukládají minerální látky. Tak vzniká charakteristický zubní kámen, který začíná pokrývat zuby od korunky směrem ke špičce zubu. Jedním z prvních příznaků tvorby zubního kamene je nepříjemný zápach z ústní dutiny, který je způsoben bakteriálním osídlením zubního kamene a také zánětem dásní.

Jak majitel pozná, že jeho zvíře má zubní kámen?

Nejčastější projevy:

  • při odhrnutí pysku jsou krčky zubů pokryty hnědým povlakem
  • zvíře vydává nepříjemný zápach z dutiny ústní
  • majitel si všimne patrného žvýkání krmiva, případně zvíře začne odmítat tvrdší krmení (granule)
  • pes nebo kočka může zvýšeně slintat i mimo krmení

Prevence

Nejlepší prevencí je pravidelné čištění zubů s použitím speciální zubní pasty a psího jemného kartáčku. Čištění se provádí 2-3krát týdně. Nejlepšího výsledku je dosaženo, pokud na čištění zubů zvykáte zvíře již od ranného mládí. Nedoporučuje se používání lidské zubní pasty, která způsobuje u psů zažívací potíže.

Další možností prevence je podávat zvířeti jako krmný doplněk žvýkací plátky napuštěné enzymem, který je obsažen i v zubní pastě a částečně rozpouští zubní plak a kámen.

Třetí způsob boje proti zubnímu kameni je krmit speciálně vyvinutými granulemi, které jednak plnohodnotně nakrmí psa, ale hlavně svým složením čistí a zároveň působí preventivně proti obnově vzniku zubního kamene.

Bohužel i přes sebedůkladnější péči se dříve či později nevyhneme nutnosti odborného odstranění zubního kamene. Veškeré preventivní kroky, které jsme uvedli výše, ale dokáží výrazně prodloužit intervaly mezi jednotlivými zákroky, kdy je zubní kámen odstraněn pomocí ultrazvuku v narkóze.Odstranění zubního kamene

Jedná se o jeden z nejčastějších zákroků prováděných ve veterinární praxi. Podstata zákroku spočívá v tom, že se v narkóze či v sedaci zvířeti odstraní zubní kámen pomocí zubního ultrazvuku. Tento zákrok je velmi šetrný ke sklovině zubu a k dásním zvířete. Ve většině případů používáme pro tento zákrok takový typ narkózy, kdy zvíře po skončení zákroku podáním protidávky k narkotiku probudíme a zvíře je schopno téměř okamžitě po skončení zákroku odejít domů plně probuzené. Tento způsob provedení zákroku je velmi šetrný k organismu zvířete. Po provedení zákroku obvykle ještě zvířeti podáváme na 5 – 6 dní antibiotika, která specificky přeléčí zánět dásní způsobený nahromaděným zubním kamenem. Nedílnou součástí tohoto zákroku by mělo být následné pokračování v preventivních opatřeních proti obnově zubního kamene tak, jak jsme popsali výše.

U nás zaplatíte i platební kartou.