Ordinační hodiny
Pondělí 8:00 - 11:00 15:00 - 19:00
Úterý 15:00 - 19:00
Středa 8:00 - 11:00
Čtvrtek 15:00 - 19:00
Pátek 8:00 - 11:00
POHOTOVOST TEL. 736 175 107 DO 22:00
Kontakt
Telefon: 483 034 488
E-mail: pavlovice@veterina-liberec.cz

Adresa:
Generála Svobody 84/26
460 14 Liberec 13

Novinky

Artroskopické ošetření lokte

Artroskopické ošetření lokte

Naši kliniku navštívila naše dlouholetá klientka s 8 letým psem německého ovčáka Montem. Monte je na cvičáku jako doma a celý svůj život poctivě pracoval. Po víkendovém tréninku však Monte začal výrazně kulhat na hrudní končetinu. Majitelka v pondělí navštívila naši kliniku a po rtg vyšetření jsme zjistili příčinu Monteho obtíží - kostěnný fragment v loketním kloubu (označen šipkou)

Tento nález bývá typický u mladých psů - nejčastěji v jejich pubertálním věku, zde však zřejmě došlo k traumatickému poškození lokte při pracovním zatížení. S majitelkou jsme se domluvili na artroskopickém vynětí fragmentu a zároveň na kontrole loketního kloubu. Monte byl uveden do celkové inhalační anestezie a přivolaný kolega - specialista na artroskopie provedl zákrok. Na snímku je vidět operační sál v průběhu zákroku.

Atroskopie je miniinvazivní chirurgická metoda, kdy pomocí malých otvorů se do kloubu zavede optický nástroj a pracovní nástroj, kterým se provede požadovaný úkon. Výhodou je rychlá rekonvalescence po zákroku, minimální riziko zanesení infekce do rány a díky malým rozměrům nástrojů i dostupnost velké části kloubní štěrbiny (vidíme i místa "za rohem", což při klasickém chirurgickém zákroku je velmi obtížné a mnohdy i nemožné). Na snímku vidíme jeden optický a jeden pracovní port - vstup do kloubu.

Při vyšetření kloubu jsme nalezli uvolněný fragment (na snímku pro porovnání s hrotem injekční jehly o průměru 0,7mm). Fragment byl vyjmut z kloubu. Dále jsme zjistili rozsáhlé poškození chrupavky kloubu. Poškozená chrupavka byla snesena a dán prostor pro její regeneraci. Po ukončení zákroku byly oba vstupy uzavřeny vždy jedním stehem na kůži a nyní je Monte ve fázi rehabilitace. Kulhání ustalo ihned od druhého dne po zákroku a nyní se začne s postupným navyšováním zátěže kloubu. Důležité pro regeneraci je kromě klidového režimu a správné rehabilitace i kvalitní krmení a kloubní výživa.