Ordinační hodiny
Pondělí 8:00 - 11:00 15:00 - 19:00
Úterý 15:00 - 19:00
Středa 8:00 - 11:00
Čtvrtek 15:00 - 19:00
Pátek 8:00 - 11:00
POHOTOVOST TEL. 736 175 107 DO 22:00
Kontakt
Telefon: 483 034 488
E-mail: pavlovice@veterina-liberec.cz

Adresa:
Generála Svobody 84/26
460 14 Liberec 13

Novinky

Objednávání zboží s doručením domů

Jak zvládnout u zvířat stres ze silvestrovských oslav?

Jak zvládnout u zvířat stres ze silvestrovských oslav?

 

SILVESTR, OHŇOSTROJ A JINÉ…

Teď pro Vás máme ještě pár informací, tedy především pro majitele těch chlupatých čumáků, kteří trpí úzkostí a strachem z hlasitých zvuků, ať už se jedná o bouřku nebo uměle vyvolané hluky z petard a rachejtlí, které ke konci roku bohužel neodmyslitelně patří.

Většina psů a koček snáší bujaré silvestrovské i předsilvestrovské oslavy petardami a ohňostroji v naprostém klidu, ale bohužel je tu i spousta zvířat, které tyto nepřirozené zvukové a světelné efekty přivádí do stavů úzkosti. U každého jedince se stav úzkosti může projevovat různými způsoby. Některá zvířata vyhledávají tmavé kouty, jiná štěkají či vyjí nebo mají tendenci utéci od toho nebezpečí pryč. Můžou se však objevovat i nepřiměřené reakce spojené s agresí vůči jiným zvířatům či dokonce vůči majiteli. Tyto reakce, i když třeba v menší intenzitě, se mohou projevovat i v rámci celého roku např. při hlasitém prásknutí dveřmi, bouřce či průjezdu vlaku či nákladního automobilu. Pozornému majiteli tyto drobné nebo i markantní signály neuniknou a může se tak předem připravit na toto období na konci roku.

 

Jak se ale podobným reakcím vyvarovat a předejít tak možnému problému a stresu zvířete? Z dlouhodobého hlediska lze psovi/kočce simulovat tyto hlasité a nepřirozené zvuky pomocí videí, které najdete na internetu (např. youtube.com). Je doporučeno pouštět videa z ohňostrojů, střeleb nebo houkající vlak (dle toho s čím má dané zvíře problém) po malých časových úsecích a s malou hlasitostí například při krmení nebo při hře, aby byl ten určitý zvuk pouze podkreslen při standartní situaci, na kterou je zvíře zvyklé a nerozhodí jej. Postupně pak lze časové úseky a hlasitost zvyšovat úměrně tomu, jak bude zvíře reagovat. Je to však běh na dlouhou trať a u zvířat se špatnou zkušeností z minulých let nikdy není plně zajištěn výsledek.

Další variantou je opustit domov a vyjet se zvířecím parťákem na chalupu nebo chatu někam mimo civilizaci, kde je minimální pravděpodobnost, že budou v okolí oslavy velkolepé. Ne každý ale může tento únik do lůna přírody provést a tak musí posloužit uklidňující prostředky.

Uklidňujících prostředků je na trhu spousta, některé fungují lépe, některé hůře. Můžeme si je rozdělit do tří skupin.

První skupinu bychom mohli označit za materiální. Před očekávaným stimulem stresu a úzkosti nenechávat zvíře o samotě. Ideální je přečkat nejintenzivnější oslavy v místnosti bez oken, aby zvíře nemělo světelné stimuly ohňostroje a i zvuky byly co nejvíce utlumené. Kvůli eliminaci zvuků z venku je dobré pustit velmi hlasitě hudbu či televizi. Pokud je to možné, připravte si oblíbené hračky či zvířecí hlavolamy, abyste Vašeho miláčka zabavili tím, co ho bude bavit a nebude tak plně vnímat to, co se děje venku. Vaše psychika může mít na zvířecího parťáka také vliv, jsou totiž velmi vnímaví, takže se snažte omezit obavu z toho, jak bude tyto hodiny zvládat a hned se Vám oběma bude lépe dýchat. Pokud si Vaše zvíře nebude chtít hrát, klidně si ho jen vezměte do náruče a spolu s hlazením a laskavým a klidným hlasem na něj mluvte, určitě se bude cítit bezpečněji a kdyby si chtělo zalézt pod postel, rozhodně ho za každou cenu nevytahujte, však ono samo vyleze, až bude po všem. Na internetu lze také nalézt návody na fixaci psa či kočky pomocí obinadla nebo speciálního oblečku. Označuje se jako metoda Half/Full Wrap. Jedná se o mechanickou fixaci zvířete, kdy je vyvíjen jemný konstantní tlak na tělo a to vyvolává pocit bezpečí. Lze využít patentovaný obleček Thundershirt nebo klasické elastické obinadlo (foto- i videonávodů je na internetu k dispozici spousta).

Druhou variantou na zklidnění zvířete jsou preparáty na přírodní bázi, které je třeba podávat i několik dní před očekávaným stimulem. Ale zároveň dlouhodobější užívání by nemělo zvířeti uškodit. Tyto léky při dlouhodobějším užívání snižují pocit úzkosti a zvyšují odolnost proti stresu. Výhodou těchto preparátů jsou minimální nežádoucí účinky oproti poslední skupině, což je skupina léčiv. Jsou dostupné ve formě tablet, kapslí, prášku, spot-onů či obojků. Nejsou vázány na veterinární předpis a z těchto preparátů na naší klinice nabízíme: Alavis Calming, Alavis CBD, Anxitane, Beaphar No stress (spot-on, obojek, pamlsky), Feliway (difuzér, obojek), Zylkene.

Třetí skupinou jsou již zmíněná léčiva. Jedná se o léky, které se váží na lékařský předpis a je na posouzení veterináře, zda je preparát vhodný pro daného jedince a zda jejich užitím nemůže dojít k nežádoucímu účinku. Pokud by Vám v předchozích letech mechanická opatření či přírodní preparáty nefungovaly, je nejlepším řešením stavit se s Vaším miláčkem u nás na klinice. Po probrání anamnézy a klinickém vyšetření lze poté domluvit lék, který bude pro Vaše zvíře nejvhodnější a nebude podání rizikové. Z dostupných preparátů doporučujeme přípravek s alprazolamem, který zvíře utlumí dostatečně, aby nevnímal rušivé podněty a nedocházelo tak ke zbytečnému stresu. Nevýhodou je cesta podání, kdy zvíře musí spolknout tabletu, což u mnohdy velmi vystresovaných jedinců může být problém. Oproti tomu preparát Sileo s účinnou látkou dexmedetomidin, který působí podobně jako předchozí lék, je ve formě gelu, který se aplikuje do tlamy jedince mezi pysk a dáseň a vstřebává se přímo přes sliznici dutiny ústní a naopak je nežádoucí, aby byl přípravek spolknut. Jako druhou variantu gelových preparátů máme Sedalin s účinnou látkou acepromazin, který kvůli jeho účinkům příliš nedoporučujeme, protože tento lék navodí nepohyblivost pacienta, ale je stále schopen vnímat rušivé podněty, avšak bez možnosti útěku. U koček se ještě dá využít přípravek s gabapentinem, který na tuto stresovou anxietu může také působit dobře, máme s ním velmi dobré zkušenosti u koček „stresařů“, které špatně zvládají jakékoli změny v jejich životě. Opatrně však musíme s těmito léčivy nakládat u zvířat s již diagnostikovaným onemocněním jater, ledvin či zvířaty medikovanými jinými léčivy dlouhodobě. A zvláštní pozor bychom si měli dát u plemen, které jsou predisponované k mutaci genu MDR1, která způsobuje nežádoucí účinky na různé druhy účinných látek, které se využívají k sedaci či narkóze. Velmi predisponovaným plemen je například kolie, australský ovčák, dlouhosrstý whipet a mnoho dalších.

 

Pokud víte, že Vaše zvíře nesnáší dobře petardy a rachejtle, pokuste se ho v tomto období zabezpečit co nejlépe proti nechtěnému zatoulání. Ať už se jedná o venkovního psa, kterého zavřete do kotce/garáže/kotelny, nebo o psa venčícího se bez vodítka a Vy ho teď budete muset venčit jen na „šňůře“ a s postrojem. Určitě nikdo nechce trávit hodiny hledáním ztraceného psa, který se vytrhl z obojku nebo pobíhal na volno a ze strachu utekl kdo ví kam nebo naopak hodiny na veterinární klinice, protože poté co utekl, vběhl pod kola autu či pod vlak. Jsou to naši čtyřnozí parťáci a je na nás, abychom jim zajistili zdraví a bezpečí v tomto období.

 

 

Za kolektiv Veterinární kliniky Hanychov a Veterinární ordinace Pavlovice Vám přejeme klidné prožití svátků vánočních a všechno nejlepší do nového roku 2021…

Vánoční výzdoba, cukroví a jiné pochutiny

Vánoční výzdoba, cukroví a jiné pochutiny

 

Blíží se doba Vánoc, svátků klidu a míru, a vstup do nového roku, o kterém všichni doufáme, že bude o něco veselejší, než byl ten předchozí a že nám svítá na lepší časy. Avšak na naše zvířecí miláčky může toto období působit trochu jinak. Spousta shonu v domácnosti při pečení cukroví, vánoční výzdoba a v neposlední řadě burácení rachejtlí a petard nejen na silvestra, ale i okolo Štědrého dne. Z toho důvodu jsme si pro Vás připravili pár rad, jak zabezpečit zdraví Vašich čtyřnohých mazlíčků.

 

VÁNOČNÍ VÝZDOBA, CUKROVÍ A JINÉ POCHUTINY

PRYŠEC PŘEKRÁSNÝ aneb v hlavní roli VÁNOČNÍ HVĚZDA

Vánoční hvězda je ozdobou skoro každé domácnosti ve vánočním čase, avšak pro naše chlupaté kamarády může představovat velkou hrozbu. Tato rostlina pod názvem pryšec překrásný (Euphorbia pulcherrima) obsahuje šťávu, bílý latex, který po poškození listů/stonků vytéká a může podráždit kůži, sliznici dutiny ústní a trávicí trakt. Můžou se vyskytnout tyto projevy: kašel, dušení, salivace a dávení, při podráždění sliznice žaludku a střev může následovat zvracení, střevní kolika a průjem. Dokonce při podráždění očí latexem může nastat přechodná slepota. (Obecně si dávejte pozor na pokojové rostliny, převážná většina pokojových rostlin je pro psy a kočky toxická!)

 

JMELÍ BÍLÉ

Jmelí zavěšené pod stropem bývá také často symbolem Vánoc. Bohužel i to může způsobit psům a kočkám po pozření trávicí obtíže. Obsahuje totiž viskotoxiny, které můžou při pozření podráždit žaludek a střeva a z toho důvodu mohou být projevy této intoxikace zvýšené slinění, zvracení nebo průjem. Naštěstí sušením se jeho toxicita snižuje, až zcela vytrácí a ani usušené pozlacené jmelí by nemělo být tolik toxické, protože pozlacení se provádí bronzí zlatou, která je netoxická.

 

ČESNEK a CIBULE

Ani česnek či cibule by neměla být opomenuta, protože ač pro člověka toxická není, u psa a kočky může vyvolat problémy s červenými krvinkami. Ani vařením nebo sušením se toxická látka nesnižuje a proto by je neměli přijímat v žádném množství. Po vstřebání v trávicím traktu do oběhu jsou tyto toxiny schopny napadnout stěnu červené krvinky a způsobit tak její rozpad. Při vstřebání větší dávky těchto toxinů může dojít k rozpadu většího množství červených krvinek a způsobit tak anémii. A protože nám červené krvinky přenáší kyslík, tak při jejich nedostatku může dojít k snížení kyslíku v těle a tím tak docházet ke tkáňovému dušení. Příznaky se často můžou projevit až po několika dnech či týdnech, při požití většího množství i do jednoho dne. Klinickým projevem bývá zrychlené dýchání, zvýšená tepová frekvence, apatie, bolest břicha a průjem. V ojedinělých případech dochází až k úhynu, který nastane v důsledku neokysličení důležitých orgánů.

 

HROZINKY a HROZNOVÉ VÍNO

I když pejskům a občas i kočičkám toto ovoce velmi chutná pro jeho sladkou chuť, měli bychom omezit jeho podávání na nulu. Stejně jako cibule či česnek člověku neublíží, chlupáčům jejich podáváním můžete zadělat na velký problém. Mechanismus působení zatím nebyl zcela jasně určen, avšak víme, že podáváním tohoto ovoce způsobujeme podráždění trávicího systému, které může přejít až do akutního selhání ledvin. Do dvou hodin od podání lze pozorovat zvracení, po 5-6 hodinách průjem, bolest břicha, křeče, apatii a zvýšený příjem vody, za 24 hodin či po několika dnech může dojít k selhání ledvin.

 

METYLXANTINY aneb pozor na cukroví s kávou či čokoládou/kakaem

Kdo by si rád nedal kakaové vosí hnízdo nebo kakaové pracny či ořechy máčené v čokoládě? Tak přesně tohle je cukroví, které člověku neuškodí, ale pro psa či kočku může mít smrtící následky.

Metylxantiny  jsou toxiny, které jsou obsaženy hlavně v rostlinách jako je – cesmína paraguayská, paulinie, kávovník, čajovník, kola a kakaovník. Jsou trávicím traktem rychle vstřebávány, jejich přeměna probíhá v játrech a jsou poměrně brzy transportovány do mozku, popř. přes placentu k plodu. Vylučování jejich metabolitů probíhá převážně přes ledviny, ale můžou se dostat i do mléka. U psa je 60-89% teobrominu vylučováno močí.

Klinické příznaky při otravě kofeinem či teobrominem: zvracení, neklid, hyperaktivita, zrychlené dýchání a zvýšená srdeční frekvenci, svalový třes, křeče, zmodrání sliznic, srdeční arytmie, zvýšené močení, zvýšená teplota, může se vyskytnout i krev v moči, svalová slabost, dehydratace

Je důležité mít na paměti, že každá čokoláda obsahuje různé množství kofeinu a teobrominu - záleží na podílu kakaa v dané čokoládě/cukroví.

Čisté kakao z kvalitních kakaových bobů obsahuje kolem 30 mg teobrominu na 1 g kakaa. Kvalitní, neslazená tmavá čokoláda 16 mg/g, slazená tmavá čokoláda obsahuje kolem 8 mg/g, mléčná čokoláda asi 3 mg/g. Bílá čokoláda v podstatě není čokoláda, ale je víc složena z tuku, takže obsahuje minimální množství metylxantinů.
Některé psy může usmrtit už 80 mg/kg živé hmotnosti teobrominu. Lehkou otravu způsobí už 20 mg/kg teobrominu (pro představu 10 g mléčné čokolády pro kilového pejska a tabulka mléčné čokolády pro desetikilového). U koček a králíků to mohou být ještě menší dávky!
Pro malého psa o váze 1 kg může být tedy smrtelnou dávkou už kolem 10 g (1-2 čtverečky) kvalitní tmavé čokolády a cca 62 g mléčné čokolády (2/3 tabulky).

Obecně lze říci, že čím větší pes, tím je menší riziko, že mu pozření výrobku s kakaem/čokoládou způsobí zdravotní potíže. Ovšem je třeba mít se na pozoru, protože větší pes toho může pro svoji velikost sníst objemově víc a může být problém na to tata.

První pomocí při pozření čokolády/cukroví s kakaem je vyvolání zvracení, v domácím prostředí se to obvykle provádí pomocí peroxidu vodíku (4% koncentrace), který podáte psovi do tlamy a to ho přinutí vyprázdnit obsah žaludku a následně podáte živočišné uhlí v dávce 1-4g/kg živé hmotnosti zvířete.
Zvracení byste měli vyvolat do 2 hodin po pozření, poté již evakuace obsahu žaludku nemá smysl, protože většina teobrominu/kofeinu již bude vstřebaná. Pokud se již projevily první příznaky otravy, zvracení již nevyvoláváme!

 

MAKADAMOVÉ OŘECHY

Mechanismus účinku zatím není zcela znám a nebyla zaznamenána smrtelná otrava těmito ořechy, avšak již při pozření 2,5g/kg živé hmotnosti psa byly popsány klinické příznaky jako je svalová slabost, deprese, zvracení, špatná koordinace, třes. Příznaky se většinou objeví do 12 hodin po pozření a odezní po 12 až 48 hodinách.

 

AVOKÁDO
Určité druhy avokáda (nejčastěji guatemalské druhy) obsahují toxickou látku persin. K otravě zvířat dochází pozřením vlastního ovoce, stopek, semen, nebo listů (nejtoxičtější část rostliny).

Příznaky otravy přicházejí 24–48 hodin po příjmu. Persin způsobuje poškození srdeční svaloviny, která se projeví letargií, dušností, otokem podkoží, fialovými sliznicemi, kašlem, odmítáním pohybu, úhynem zvířete. U laktujících zvířat jsou popsány i záněty mléčné žlázy.

 

KYNUTÉ TĚSTO

Mnoho psů ochotně přijímá syrové kynoucí těsto. Větší množství pozřeného kynutého těsta nese riziko jak mechanické (kynutí), tak biochemické (kvašení).
Teplé prostředí žaludku napomáhá kvasnému procesu a objem těsta se může mnohonásobně zvětšit kvůli působení kvasnic. Dojde ke zvětšení objemu žaludku (dilatace) a rizikem této dilatace žaludku je jeho přetočení při nevhodném pohybu. Tato torze žaludku v častých případech končí smrtí zvířete.
Při kvasných procesech v žaludku vzniká i etanol, který se velice rychle vstřebává do krve s následnými příznaky intoxikace alkoholem. Bohužel u zvířat enzym štěpící alkohol není přítomen, takže i malé množství může způsobit smrt.

V případě pozření většího množství těsta zvířetem je třeba kontaktovat svého veterinárního lékaře a domluvit se s ním na dalším postupu dle rozvíjejících se klinických příznaků – zvětšení dutiny břišní, plynatost, bolestivost břicha, dávení či zvracení / malátnost, zpomalené reakce, špatná koordinace, zvracení, močová inkontinence, snížení tělesné teploty. Může dojít i k celkovému ochrnutí končetin, poruchám dechu, kómatu a zástavě srdce.

V případě že došlo k pozření těsta, doporučujeme nechat psa vyzvracet obsah žaludku (viz. Otrava čokoládou), abychom eliminovali problém hned na začátku a nemuseli potom řešit komplikace s tím spojené.

Nejideálnější je ale hlídat si kynuté těsto před nenechavými psími čumáčky a předejít tak podobným komplikacím.

 

XYLITOL alias březový cukr

V dnešní době fitness receptů a jiného vnímání lidské postavy je IN sladit náhradními sladidly. Mezi ty patří v současné době například březový cukr (xylitol). Pro naše chlupaté miláčky může mít však nedozírné následky, protože xylitol oproti klasickému cukru výrazně zvyšuje vyplavování inzulinu a tím snižuje hladinu krevního cukru u zvířete. Může dojít ke snížení krevního cukru až pod únosnou mez a může dojit ke smrti zvířete. Účinky se mohou projevit již do 30 minut od požití cukroví s tímto náhradním sladidlem. Projevuje se akutní slabost, ztráta koordinace a křeče, někdy je také doprovázená zvracením. Do 15–20 minut může pes upadnout do kómatu, v závislosti na množství požité látky může dojít k selhání jater. Pokud se pes otráví xylitolem, je mu jako lék většinou podána dextróza, která opět umožní regulovat hladinu cukru v krvi. (Otravy erythritolem nebyly prozatím příliš zaznamenány, avšak jeho podávání zvířatům rozhodně nedoporučujeme.)

 

Velmi opatrní byste měli být také na to, co dáváte Vašim miláčkům na přilepšenou v období svátků. Rozhodně byste je neměli krmit jídlem „od stolu“, které je solené či kořeněné, neměli byste podávat vařené kosti, ryby či jiné potraviny, na které není Vaše zvíře zvyklé a mohlo by mu způsobit trávicí potíže. Zvláštní pozor si také dávejte na ozdoby na stromečku, hlavně pokud jsou na stromeček připevněny kovovým háčkem, aby nedošlo k pozření a netrávili jste poté tyto svátky klidu na klinice strachem o Vašeho parťáka.

 

…existuje ještě více potravin či látek, které můžou u psů, koček a jiných našich zvířecích parťáků způsobit otravu, ale o tom zase jindy…

Grilovací jehla

Grilovací jehla

Léto je nejen období dovolených a koupání, ale také čas zahradních posezení a večerních grilování. Co všechno se může u takového grilování přihodit by mohl vyprávět hlavní protagonista tohoto příběhu. Náš hrdina se jmenuje James Bond, tedy ve skutečnosti pouze Bond. Je to 3 měsíční štěně zlatého retrívra. A jak je u štěňat zvykem, je to velmi zvídavé štěně. Zvídavost štěňata řeší tím, že věci očuchávají a také ochutnávají. A náš hrdina Bond se rozhodl, že prozkoumá tu voňavou klobásku, co si páníček jednoho letního večera ugriloval… až doposud to je běžný příběh mnoha štěňat a mnoha zahradních grilovaček. Úskalí našeho příběhu spočívá v tom, že Bondova klobáska byla prošpikována kovovou grilovací jehlou, která skončila spolu s klobásou v Bondově žaludku. Poté co z talířku páníčkovi zmizela klobása a kovová jehla nikde nebyla, páníček doslova obrátil naruby celou zahradu a dům, ale jehlu nikde nenašel. Vše pak následovalo v rychlém sledu, telefonát na naši kliniku, příjezd na kliniku a rentgenový snímek, který  potvrdil obavy majitele. Rozhodli jsme se provést endoskopické vynětí jehly ze žaludku tak abychom se pokud možno vyhnuli chirurgickému zákroku a následné rekonvalescenci. Po nezbytné přípravě pacienta se nám podařilo jehlu śpěšně ze žaludku vyjmout za pomoci flexibilního endoskopu a po chvilce, kdy byl Bond probuzen a patřičně medikován, byl propuštěn zpět domů ke svým majitelům. Tento příběh je drobným varováním všem majitelům zvídavých a zvědavých mazlíčků, co vše se může v krátké době přihodit. Ne vždy takovýto příběh musí mít tak šťastný konec jako tomu bylo u našeho hrdiny Bonda.

   

Novinky z veterinárního zákona

Novinky z veterinárního zákona

V nedávné době byla schválena novela veterinárního zákona. Jednou z jejích novinek, která se týká široké veřejnosti, je i to, že od roku 2020 každý pes, který bude předveden k veterinárnímu lékaři na povinné očkování proti vzteklině, bude muset být čipován. 

Čipování je úkon jednorázový, kdy se do podkoží pejska jehlou vpraví čip o velikosti rýžového zrna.  Čip je pak jedinečným a nezaměnitelným identifikačním znakem pro daného jedince po celý jeho život.  Výhodou je, že číslo čipu lze pak zaregistrovat do databáze a pokud by se náhodou pejsek ztratil, lze pak snadněji dohledat majitele. Čtečkou čipů totiž disponuje téměř každé veterinární pracoviště či útulek.

Registrů čipů je několik, výhodou však je, že vše lze provádět on-line.  V následujících odkazech je všech šest registrů čipů:     https://www.narodniregistr.cz/

                                                               https://www.backhome.cz/

                                                               http://www.identifikace.cz/

                                                               https://www.czpetnet.cz/

                                                               http://www.iftaregistr.cz/

                                                               http://www.cmku.cz/cz/cipy-a-tetovaci-cisla

Malé shrnutí závěrem, aneb co nás čeká od roku 2020 :

·         Chovatel je povinen zajistit, aby psi byli platně očkováni proti vzteklině

·         Očkování psa proti vzteklině je platné pouze tehdy, je-li pes nezaměnitelně identifikován

·         Chovatel zvířete je povinen zajistit, aby identifikační číslo psa bylo zaznamenáno v dokladu o očkování psa

 

Laparoskopické operace

Laparoskopické operace

Cestování se zvířaty do zahraničí

Cestování se zvířaty do zahraničí

Nový typ viru moru králíků

Nový typ viru moru králíků