|
|
Novinky
Cestování se zvířaty do zahraničí
Mnoho z nás se chystá strávit letní dovolenou v zahraničí. Není nic neobvyklého, že nás na dovolenou doprovází i náš domácí mazlíček. Abychom mohli bez obav vycestovat, musíme dodržet podmínky pro cestování se zvířaty v zájmovém chovu. Tyto podmínky nám definuje nařízení Evropského Parlamentu a Rady (EU) č. 576/2013. Předně je nutné si vysvětlit několik pojmů, které jsou zásadní.
Zvíře v zájmovém chovu- jsou podle nařízení definována jako psi, kočky a fretky a ostatní zvířata vyjmenovaných skupin.
Neobchodní přesun zvířat-cestování- cílem takové cesty není změna majitele ani prodej zvířete. Po celou dobu cesty zvíře doprovází svého majitele, který je uveden v identifikačním dokladu zvířete, nebo fyzickou osobu, kterou majitel zmocnil, aby cestu vykonala.
Dále je velice důležitý fakt, že maximální počet zvířat, která mohou cestovat s majitelem je 5 kusů. Samozřejmě existují výjimky, které jsou opět definovány v nařízení EU.
A jaké jsou tedy podmínky pro vycestování?
Záleží na tom, do jaké země se chystáme. Zda je naše cílová destinace v rámci Evropské unie či v tzv. třetí zemi.
Pokud se budeme pohybovat v rámci členských států Evropské unie, pak je nutné splnit tyto podmínky:
1. Identifikace zvířete
Pes, kočka či fretka musí být označeni mikročipem. Označení tetováním se uznává pouze, pokud bylo provedeno před 3.7.2011 a je dobře čitelné.
2. Pas zvířete v zájmovém chovu
Pes, kočka a fretka musí být doprovázeni pasem zvířete v zájmovém chovu. Tento doklad Vám vystaví Váš veterinární lékař.
3. Očkování proti vzteklině
Pes, kočka a fretka musí mít platné očkování proti vzteklině. Pro účely cestování se za platné očkování považuje takové, které:
a) bylo provedeno řádně v termínu jako přeočkování
b) je 21 dní po provedené primovakcinaci
Pokud se chystáte do zemí, jako je Velká Británie, Malta, Irsko či Finsko je nutné kromě předchozích tří bodů splnit i bod čtvrtý a to ošetření proti echinokokům (tzv.odčervení). Toto odčervení musí být provedeno veterinárním lékařem a to ve lhůtě 120-24 hodin před vstupem na území členského státu. Zároveň musí být zaznamenáno do pasu, kde se uvede účinná látka, čas a datum podání a vše se potvrdí razítkem lékaře.
Toto jsou jen základní informace, shrnuté ve zkratce. Podrobnější informace najdete na stránkách státní veterinární správy: www.svscr.cz. Tam také doporučujeme před cestou zkontrolovat aktuální informace a požadavky cílové země.