Ordinační hodiny
Pondělí 8:00 - 11:00 15:00 - 19:00
Úterý 15:00 - 19:00
Středa 8:00 - 11:00
Čtvrtek 15:00 - 19:00
Pátek 8:00 - 11:00
POHOTOVOST TEL. 736 175 107 DO 22:00
Kontakt
Telefon: 483 034 488
E-mail: pavlovice@veterina-liberec.cz

Adresa:
Generála Svobody 84/26
460 14 Liberec 13

Novinky

Cizí tělesa v žaludku

Cizí tělesa v žaludku

 Cizí tělesa v žaludku: Stačí chvilka nepozornosti 

           Co se stane, když necháte mladou labradorku jen minutku samotnou v kuchyni s hrncem plným kuřecích závitků? Výsledek vidíte na RTG. Majitelé naší pacientky bohužel nepostrádali pouze páteční večeři, ale nedopočítali se ani jehel na závitky - jedna chyběla. Protože je kovová, stanovit diagnózu na RTG nebylo nic těžkého. Díky tomu, že vše proběhlo včas, majitelé přišli hned, jehla byla stále v žaludku. 

            U takového předmětu - ostrého, není možné vyvolat zvracení, což by se mohlo zdát jako jednoduché a elegantní řešení. Ale při dávení by kontrakce žaludku mohli způsobit zapíchnutí jehly do stěny žaludku nebo ještě hůře vytvořit perforaci jícnu. V případě takového cizího tělesa jsou v podstatě dvě možnosti - endoskopie a klasická břišní operace s vyjmutím předmětu ze žaludku.  Endoskopie je metoda šetrnější- pacient sice musí být v narkóze, ale vše se děje přes ústa, tak jak to znáte z klasické lidské medicíny, nemusí se provádět řezy, není žádné šití apod. Bohužel endoskopicky nelze vytáhnout vše, je zde hodně faktorů - velikost,  tvar a struktura předmětu, náplň žaludku i vlastní velikost pacienta.

           U nás na klinice disponujeme rigidním i flexibilním endoskopem, který na cizí tělesa v žaludku používáme nejčastěji.  Při břišní operacižaludku je předmět vyjmut přes incizi vedenou ve stěně žaludku. Je to klasická operace, třeba jako kastrace,  zkomplikovaná tím, že se otevírá trávicí trakt, což sebou nese určitá rizika a opatření  po operaci.

           A jak dopadla labradorka s jehlou? Podstoupila operaci, byla vzorný pacient a zcela bez komplikací se uzdravila. Především díky majitelům, kteří na nic nečekali. Rada pro Vás - pokud máte sebemenší podezření, že Váš pejsek nebo kočka sežrala něco, co by neměla,  raději  se s námi přijďte poradit. Mnoho předmětů skutečně „projde“ bez komplikací, ale jakmile dojde k zneprůchodnění  či perforaci trávicí soustavy, máme doslova pár hodin na úspěšný zákrok.