Ordinační hodiny
Pondělí 8:00 - 11:00 15:00 - 19:00
Úterý 15:00 - 19:00
Středa 8:00 - 11:00
Čtvrtek 15:00 - 19:00
Pátek 8:00 - 11:00
POHOTOVOST TEL. 736 175 107 DO 22:00
Kontakt
Telefon: 483 034 488
E-mail: pavlovice@veterina-liberec.cz

Adresa:
Generála Svobody 84/26
460 14 Liberec 13

Novinky

Kastrace zakrslého králíčka

Kastrace zakrslého králíčka

Kastrace zakrslého králíka KROK za KROKEM

 

Zajímá Vás, co se děje na operačním sále? Jak u nás probíhá narkóza u tak drobného zvířátka jako je zakrslý králíček? V tomto článku Vám ukážeme, jak probíhá kastrace králičího samečka, což je běžný preventivní zákrok.

      Kastrace králičích samečků se v dnešní době provádí hlavně z důvodu zamezení nevhodného chování, které začnou dospívající králíci projevovat. Jedná se především o pohlavní a teritoriální chování. Patří sem pokusy o páření se vším možným i nemožným, s tím spojená agresivita a pomočování mimo záchod a další. Kastrace je možná od 4 měsíce věku králíčka.

 

Ted´ už samotná operace krok za krokem.

         Nejprve se provede klinické vyšetření pacienta – vyšetření dostupných sliznic, poslech srdce a plic, palpace břicha apod. Poté dostane králíček do zadní nohy injekci, která obsahuje malé množství anestetik, které králíčka zklidní a umožní hladší průběh dalších úkonů. Po zhruba pěti minutách po sedativní injekci se zavede do ucha kanyla (Obrázek č.1-3). Díky ní mají naši lékaři po celou dobu operace a rekonvalescence z narkózy přístup přímo do žíly, což velmi zvyšuje bezpečnost celého zákroku.

         Po zavedení kanyly se s králíčkem přesouváme na sál. Zde je již nachystaná maska s inhalační anestezií, která se přiloží na čumáček. Pacient vdechuje plyn a postupně se prohlubuje síla narkózy (Obrázek č.4). Ve správném okamžiku je králíček zaintubován přes endoskop. To znamená, že se do průdušnice zavede rourka, přes kterou králíček dýchá po dobu operace, tím se udrží správná hloubka narkózy po celou dobu zákroku. Stejně jako u psů napojujeme králíčky na sále na kompletní monitoring životních funkcí, který lékaře včas varuje při vzniku problému (Obrázek č.5).

         Poté už vše probíhá standartně jako při každé operaci. Oholí a vydezinfikuje se příslušné místo, kde je veden řez. V případě kastrace králičího samce se vede obvykle jeden krátký řez před šourkem, kterým jsou vyoperována obě varlata. Samotný zákrok trvá zhruba 20 až 30 minut. Vše co se používá je samozřejmě sterilní či jednorázové – chirurgické nástroje, roušky, sušení, šití apod. Kastrační ranka je velká zhruba 2 až 3 cm, je sešitá intradermálním stehem, zastříknuta stříbrným sprejem (Obrázek č.6). Již při šití kůže se králíček přepne z narkotizačního plynu na kyslík, čímž se načasuje probuzení pacienta na pár minut po skončení operace, aby byl co nejrychleji vzhůru a v plné síle (Obrázek č. 7-8). Po zákroku samozřejmě dostane králíček léky proti bolesti. Králíček jde ten samý den domů, již zcela vzhůru z narkózy. Stehy se vyndavají za deset dní po zákroku.

         U nás na klinice si považujeme králíčků a dalších drobných zvířátek stejně jako pejsků a koček, což pro nás znamená mít i speciální vybavení pro tento relativně nový druh medicíny, stejně tak to znamená permanentní rozvíjení našich vědomostí v tomto oboru. Snažíme se Vám nabídnout to nejmodernější a nejšetrnější, co pro tyto křehké pacienty existuje. Neváhejte se na nás obrátit s jakoukoliv problematikou ohledně všech drobných savců.

          Máte jakýkoliv dotaz k průběhu operace? Líbí se Vám článek? Nebo naopak patříte k táboru, který nad operováním králíčků kroutí hlavou? Napište nám na náš facebookový profil, budeme rádi za každou odezvu :)

                                                                                                                                                               

Obr.č 1: Pacient nachystaný na operaci - příprava kanylace ušní cévy

Obr.č. 2: Oholené ouško

Obr.č 3: Kanyla zavedená v uchu

Obr.č. 4: Úvod do narkózy inhalační maskou

Obr.č. 5: Zaintubovaný králíček připojený na monitoring životních funkcí

Obr.č 6: Operační ranka zastříknutá stříbrným sprejem

Obr.č.7: Díky šetrné inhalační narkóze se pacient budí bezprostředně po zákroku

Obr.č.8: Králíček je schopný sám stát v hospitalizačním boxu do deseti minut po opuštění sálu