Ordinační hodiny
Pondělí 8:00 - 11:00 15:00 - 19:00
Úterý 15:00 - 19:00
Středa 8:00 - 11:00
Čtvrtek 15:00 - 19:00
Pátek 8:00 - 11:00
POHOTOVOST TEL. 736 175 107 DO 22:00
Kontakt
Telefon: 483 034 488
E-mail: pavlovice@veterina-liberec.cz

Adresa:
Generála Svobody 84/26
460 14 Liberec 13

Novinky

PŘÍBĚH BARÍHO

PŘÍBĚH BARÍHO

Majitelka tři měsíce starého štěněte labradorského retrívra navštívila naši kliniku s tím, že pes zvrací, má průjem a vypadá špatně. Při klinickém vyšetření Barího jsme zjistili změny v oblasti dutiny břišní, na pohmat bylo břicho tvrdé a bolestivé. Pes jevil příznaky odvodnění a byl značně apatický. S majitelkou jsme se domluvili, že Barího do odpoledne hospitalizujeme v ordinaci, provedeme nezbytná vyšetření, zahájíme léčbu a dehydrataci začneme řešit infuzní terapií. U štěněte ale během dvou hodin došlo k prudkému zvýšení teploty až na hranici 41 stupňů.

Po rentgenologickém vyšetření břicha bylo rozhodnuto – Barí se musí operovat. V průběhu operace jsme uvolnili otočené kličky tenkého střeva (volvulus střev), dále jsme zjistili zánět tenkých i tlustých střev a výrazné změny na slinivce. Co nám velmi zkomplikovalo situaci byl fakt, že se Barímu díky nemocné slinivce přestala srážet krev a na všech orgánech a tkáních se začínaly objevovat krváceniny. Tento nález potvrdilo i vyšetření krve. Barí začal dostávat nitrožilní výživu, ale jeho stav se i nadále zhoršoval. Začali jsme zvažovat použití transfuze krve, abychom štěněti doplnili červené krvinky a hlavně součásti krevní plazmy, po kterých by se začala Barího krev znovu srážet.

Otázkou zůstávalo, kde najít velkého, zdravého psa, jehož majitelé by souhlasili s odběrem krve, kterou bychom poté použili k transfuzi Barímu. Nakonec nám pomohli majitelé fenky Báry ( velkého křížence 4 plemen), kteří s odběrem krve souhlasili.Bára se ukázala jako vzorný pacient, krve jsme odebrali dostatečné množství a štěněti jsme jí podali do žíly. Barího stav se do druhého dne výrazně zlepšil, přestal zvracet, začaly mizet krváceniny a zastavil se průjem. Od třetího dne po operaci jsme Barího začali krmit a on se projevoval jako normální , i když trošku hubené, štěně. Dalším následným problémem bylo to, že se díky zánětu slinivky u Barího objevila na 4 dny cukrovka. S tou si ale Barí už poradil sám a v tuto chvíli je bez jakýchkoli léků a zdravotních problémů.