Ordinační hodiny
Pondělí 8:00 - 11:00 15:00 - 19:00
Úterý 15:00 - 19:00
Středa 8:00 - 11:00
Čtvrtek 15:00 - 19:00
Pátek 8:00 - 11:00
POHOTOVOST TEL. 736 175 107 DO 22:00
Kontakt
Telefon: 483 034 488
E-mail: pavlovice@veterina-liberec.cz

Adresa:
Generála Svobody 84/26
460 14 Liberec 13

Novinky

Torze žaludku u leonbergra

Torze žaludku u leonbergra

Tzv. otočený žaludek (torze) je pro všechny chovatele velkých plemen psů „noční můrou“. Proto i když se tento případ netypicky odehrál během dne, měli majitelé fenky leonbergra Citty o její život velký strach. Torze žaludku je velmi vážný zdravotní problém především u velkých plemen. Obvykle po nakrmení dochází vlivem dlouhých závesů žaludku k jeho otočení kolem podélné osy, čímž se zaškrtí vstup a výstup ze žaludku a potrava v něm začne kvasit. Následkem kvašení se žaludek enormně zvětší a zároveň dojde k utlačení velkých cév, které zásobují břišní dutinu krví. Někdy se stav komplikuje současnou torzí a zaškrcením sleziny. Úmrtnost při této diagnóze se udává v desítkách procent, a to i navzdory velmi rychlému zásahu. 

Fenku Cittu nám přivezli majitelé velmi rychle po zpozorování typického slintání, neschopnosti zvracení a zvětšování břicha. Cittu jsme úspěšně odoperovali, což byl první předpoklad k úspěchu. Nicméně i poté je pacient dalších 7 – 10 dní v bezprostředním ohrožení života. Během této doby se mohou objevit další komplikace, kterým může pes podlehnout, ačkoli se na první pohled zdá, že je vše na dobré cestě. 

Fenka měla štěstí a všechny infuse a další pooperační péči zvládla s trpělivostí, která je velmi typická pro toto plemeno. I svým majitelům, kteří rychle poznali příznaky otočeného žaludku, vděčí za to, že si dnes užívá spokojeně života bez jakéhokoli omezení. I my Cittě přejeme pevné zdraví. 

Jak torzi předcházet: minimálně 2 hodiny po nakrmení nechat psa odpočívat, nenechat ho běhat a hrát si s jinými psy. Krmit z vyvýšené misky. 

Jak torzi poznat: pes začne bezprostředně po nakrmení nebo několik hodin po něm projevovat neklid, přecházet po místnosti, kňučet, snaží se zvracet, ale nejde mu to, slintá. Později se na levé straně za hrudníkem zvětší břicho a je bolestivé na pohmat. 

Jak postupovat: okamžitě volat veterinárního lékaře, psa co nejrychleji transportovat do ordinace, kde se vyšetřením zjistí, zda se opravdu jedná o torzi žaludku a navrhnou a provedou se potřebná ošetření.